“Yakınım, Dostum” Dediklerinizin Aslında Sizi Kıskandığını Gösteren 7 Davranış

O dostum dediğiniz hiç sizi kıskanabileceğini ve sahip olduklarınıza haset edeceğini düşündünüz mü? Son zamanlarda ne yapsanız, sizi eleştirip yermeye mı çalışıyor yoksa? Belki de daha yeni fark ettiniz bu durumu ancak aslında size bunu yapan en yakınınız ve dostum dediğiniz kişi olduğu için bu yakıştırmayı yapamamış olabilirsiniz.

Kıskançlık, ilişkileri öldüren en güçlü zehirlerden bir tanesidir. Çok güvendiğiniz birinin sizi kıskandığı gerçeğini kabullenmek oldukça zordur. Çünkü o çok güvendiğiniz “dostunuz”, sizin en yakın ilişki kurduğunuz ve özel bir bağ kurduğunuz insandır. Ancak, bu kişi gizlice veya açık bir şekilde size karşı bu kıskanç tutumu sergiliyorsa, bu ilişkiyi sürdürmek sizin için oldukça acı verici ve hatta tehlikeli bir hal alabilir.

Bazı insanlar yaradılışlarından ötürü asıl duygularını saklamayı iyi becerirler. Bu durumda, buna bir açıklık getirmek ve gerektiğinde nokta koymak sizin için bir hayli zorlaşır. Ancak ne olursa olsun bu tür insanlar bir açık verecektir. Aşağıda bahsedilen 7 farklı tehlikeli davranış ve özellik bu tür insanları fark etmenizi ve anlamanızı sağlayacaktır.

1. Sizi Taklit Eder

Kıskanan birini, sizi her konuda taklit etmeye çalışmasından kolaylıkla fark edebilirsiniz. Kendiniz için yeni bir elbise alırsınız, sizden gördükten hemen sonra aynı markadan aynı elbiseyi alır veya hırs yapıp daha iyisini ve daha pahalısını alır. Kıskançlık duygusunun dostluğunuza sızdığını ve tehlikeli bir hal aldığını bu davranışlardan anlayabilirsiniz.

2. Sizin Mutluluğunuza Ortak Olmaz

İnsan mutluluğunu en yakınım dediği dostuyla paylaşmak ister. Yeni bir işe girdiğinizde, evlendiğinizde, kilo verdiğinizde, sevgiliniz size çiçek aldığında birileriyle paylaşmak istemeniz gayet doğaldır. Mutluluğunuzu ve coşkunuzu paylaşırken de, karşınızda sizinle mutlu olan ve coşkunuzu paylaşabilen samimi bir dost istersiniz. Sizi kıskanan biri emin olun karşılığında çok kuru ve samimiyetsiz bir tepki verecektir. Yüz ifadelerini ve vücut hareketlerini iyi gözlemlerseniz, karşınızdaki o kişinin aslında sizi kıskandığını kolaylıkla fark edebilirsiniz.

3. Sizi Alaşağı Etmeye Çalışır

Şu hayatta ne yaparsanız yapın sizi eleştiren ve başarılarınızı aşağılayan birine “dostum” demek kadar zor ve üzücü bir durum yoktur. ızda size sürekli böyle davranan biri olduğunda, zamanla ve doğal olarak onun söylediklerine inanıp, öz güveninizi kaybetmeniz olağandır. Bu kesinlikle kıskanç birini anlamanızı sağlayacak çok önemli ve tehlikeli bir özelliktir. Lütfen böyle ilişkilerden sakının.

4. Mutluymuş Gibi Yapar

Mutluluğunuzu ve bir başarınızı paylaştığınızda bazen sizin adınıza çok mutlu olmuş gibi bir davranış sergileyebilir. Bu becerisiyle de adeta içindeki şeytanı harekete geçirir. Böyle insanları iyi gözlemlemeniz gerekir. Zannettiğinizden daha tehlikeli olabilirler. Birinin samimi ve sıcak bir ifadeyle sizin adınıza mutlu olması var, bir de samimiyetten uzak bir şekilde mutlu olmuş gibi yapması var; bu farkı kolaylıkla anlayabilirsiniz.

5. Sizden Uzak Durmaya Çalışır

Daha önce hiç arkadaşınız birlikte plan yapmışken buluşma vakti geldiğinde bir anda meşgul olduğunu söyledi mi? Bak sen şu işe! Niyeyse en yakınım dediğiniz dostunuz sizinle takılmak istemiyor artık. Bunun tek sebebi sizin mutluluğunuzun, kıskanç birinin kendi iç dünyasındaki mutsuzluğunu hatırlatan daimi bir görev görmesidir.

6. Ortak Arkadaşlarınızın İlgisini Çekmeye Çalışır

Eski arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz zaman, tüm dikkat ve ilgileri kendi üzerine çekmeye çalışarak sizi sabote etmek ister. Onu yiyip bitiren kıskançlığın dışa vurumu bu şekilde yansıyabilir. Ortamlarda popüler olmak adına sizi etkisiz ve silik bir hale sokmaya çalışır.

7. Başarılarınızın Şans Eseri veya Tesadüf Olduğunu İddia Eder

Başarılarınıza kılıf uydurmaya çalışıp emek ve uğraşlarınızı görmezden geliyorsa, hayatınızdaki o kişi kesinlikle sizi kıskanıyordur. Bir elde ettiğinizde, bu başarıyı şans eseri gibi göstermeye çalışır. Ancak yine de altında ezileceğinden ve aşağılık kompleksine gireceğinden dolayı, kendi benzer tecrübelerini süsleye süsleye anlatarak başarınızı küçümser. Anlayacağınız, çevrenizde biri böyle bir tavırla size yaklaşıyorsa, dikkat etmenizde fayda vardır. İşler iyice çığırından çıkmadan bu ilişkinizi gözden geçirin.

kaynak: boldsky.com/insync/pulse/2013/signs-your-best-friend-is-jealous-033643.html

You may also like...