Karşınızdaki Kişiyi Sadece 7 Dakikada Etkilemek İçin 4 Yöntem

Bir gün 86.4000 dakika, bir yıl 30 milyon dakikadan daha fazladır. Karşı tarafta mükemmel bir izlenim bırakmanın ise sadece 7 dakika olduğunu biliyor muydunuz?

Bu 7 dakika ilerideki hayatınızda bırakacağınız ilk izlenimlerin tüm 7 dakikaları için önemli bir detay. Bu değerli 7 dakikayla belki gelecekteki eşiniz, belki iş vereniniz hatta dostlarınız üzerinde bir etki bırakacaksınız.

Zeki İnsanlar Neden Her Gün Aynı Şeyi Giymeyi Tercih Ediyor?

Zeki İnsanlar Neden Her Gün Aynı Şeyi Giymeyi Tercih Ediyor?

Eğer kötü bir izlenim bırakırsanız, sonrasında bunu değiştirmek çok zordur. Murathan Mungan'ın da dediği gibi “İlk intiba tek şanstır çoğu zaman.”

İlk izlenim o kadar da önemli değil. İnsanlar tanıştıktan sonra da kendilerini bir şekilde karşı tarafa tanıtabilirler değil mi? Öyle sanıyoruz ama sözlere ne kadar güvenilebilir? Karşınızdaki kişi size kendi gözleriyle bakacak. Üstelik kendini anlatan bir insanın öyle olduğuna ne kadar inanabilirsiniz? Kendini olmadığı ama olmak istediği biri gibi anlatabilir ve bilim de zaten ilk izlenimi değiştirmek için en az iki kat fazla çaba gösterilmesi gerektiğini ortaya koydu.

İnsanlar genelde, karar vermek için ilk verilen bilgi parçasına çok fazla ağırlık verme eğilimindedir. İnsanda bir kişiye karşı uyanan izlenimler onunla neler yapabileceğini, ona karşı olan hislerini çok önceden belirler.

İlk izlenimle neyi kastediyoruz?

Birincisi karşılaştığımız insanlarla ilgili az bilgiye sahip olduğumuz için onları sezgilerimizle tanımaya çalışıyoruz ve arkadaşlığımızı bu sezgilerimizin üzerine kuruyoruz. Ne kadar önyargılı olmuş olduğumuzu sonradan anlasak dahi bu, kolay değişmiyor.

İyi bir izlenim bırakmak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

1. Görünümünüze özen gösterin.

Karşınızdaki gerçek bir etkileşim yoluyla sizi daha derinden tanımadan önce, fiziksel görünüm kim olduğumuzu yorumlamaya dayanan ilk ipucudur.

Ayrıca uygun kıyafet seçmek saygı göstermenin bir yoludur. Kişinin düzgün bir şekilde giyinmesiyle bize bir şey ifade ettiği anlamına gelir.

Bir iş ortamıysa, kıyafet kuralına dikkat edin. İş görüşmesi yaptığınız kişi giyiminizde sizinle ilgili birçok şey öğrenebilir ve sizi buna göre eleyebilir veya iş için uygun görebilir.

2. İçinizden geldiği için gülün.

Sahte bir gülücük karşınızdaki insanda sizin samimiyetiniz konusunda şüpheye düşecektir. Güvenilmez biri olduğunuzu düşünecektir. Bu ilk izlenim için çok berbat bir durum. Doğal olmak her zaman daha iyidir. Karşınızdakinin esprisine yalandan gülmek hem sizin için hem onun için çok itici bir durumdur. Doğallıkla inşa edilen birliktelikler kurmaya çalışın.

Zeki İnsanlar Neden Her Gün Aynı Şeyi Giymeyi Tercih Ediyor?

Zeki İnsanlar Neden Her Gün Aynı Şeyi Giymeyi Tercih Ediyor?

3. Karşınızdakinin gözlerinin içine bakın.

Kaçırılan bakışlar öz güven eksikliğinin belirtisidir. Gözlerinizi kaçırmayın! Karşınızdaki kişi bakışlarınızı kaçırdığınızı görünce sizin manipule edilmeye müsait olduğunuzu düşünebilir. Çünkü öz güvenli bir birey kendi istekleri doğrultusunda hareket eder fakat öz güven eksikliği olan biri başkalarının isteklerinin esiri olabilir. Her zaman kendine güvenen, dik bir duruş daha sağlam bir etki bırakmanızı sağlar.

4. Çekingen biri izlenimini yaratmak istemiyorsanız, ellerinizin duruşuna önem verin.

Çoğu insan utandığında ellerine bakar. Çünkü karşısındaki insanın yüzüne bakmaktan çekinir. Tanıştığınız kişi sürekli ellerine bakıyor ve elleriyle oynuyorsa, bu kişi çekingen ve hassas biri olabilir. Bu izlenimi yaratmak istemiyorsanız ellerinizi görünür biçimde tutabilirsiniz. Masanın üzerine koymak veya dizinizin üzerinde tutmak gibi.

5. Ses tonunuza dikkat edin.

Aynı şekilde ses tonu da karşınızdaki insanda bıraktığınız izlenim için önemlidir. Kısık sesle konuşmak size ellerine bakan biri gibi çekingen damgasını yapıştırabilir. Kendinden emin, düzgün bir ses tonuyla iş görüşmenizde de başarılı sonuçlar sağlarsınız. Sesinizi yükseltmekten çekinmeyin. Ama rahatsız edici bir yükseklikte de tutmayın. Sakin bir ses tonu da sizin uyum sağlayan ve dinleyici bir insan olduğunuzu gösterir.

Zeki İnsanlar Neden Her Gün Aynı Şeyi Giymeyi Tercih Ediyor?

Zeki İnsanlar Neden Her Gün Aynı Şeyi Giymeyi Tercih Ediyor?

Alıntı: Filoji

Benzer motivasyon yazılarını okumak için tıklayınız

You may also like...