Sıra dışı başarılar elde etmek istiyorsanız vazgeçmeniz gerekenler

Başarılı olmak için gelecekte sahip olmanız gereken şeyleri belirlemelisiniz. Ancak bunları belirlemiş olsanız bile bazı alışkanlıklar sizi yolunuzdan alıkoyabilir, geride kalmanıza sebep olabilir. Bu “zehirli” alışkanlıklarınızdan bugünden itibaren kurtulmanız gerekiyor. İşte başarılı olmak için vazgeçmeniz gereken alışkanlıklarınız:

1. Şüphe

“Zengin olacağımı her zaman biliyordum. Bundan bir dakika bile şüphem olmadı.” Warren Buffet

Negatif düşünme şekli, ilerlemeyi sabote eden bir bakış açısı getirir. Başarıya giden yolculuğunuz, beyninizin buna inandığı an ile başlar. Başka türlüsüne inanarak, başarıya ulaşmanız mümkün olmaz. Kendinizin düşmanı olmak yerine pozitif düşüncelerle bakış açınızı beslemeli ve kendinize ilham vermelisiniz.

2. Dürtüsel ve duygusal karar verme

Özellikle stresli dönemlerde dürtüsel ve en yaygın görülen eğilimlerden biri. Başarılı insanlar ise aşırı öfkeli, üzgün veya stresli oldukları dönemlerde bu duygularla hareket etmek yerine öncelikle bu duyguların geçmesini beklerler. Karar vermeden önce sakinleşmeyi beklemek, başarıya giden yolda büyük bir role sahip.

3. İltifatlara kanma

“Özgüven, insanın kendi içinden gelmelidir. Dışarıdan güçlendirme yardımcı olabilir ancak öncelikle kendi özgüveninizi inşa etmelisiniz.” Steve Jobs

Hiç kimse sizi kendiniz gibi savunamaz. Kendi kendinizin lideri olmalısınız. Kendi başarılarınıza inanmalısınız. Eğer doğru fırsatlar oluşmuyorsa, kendi fırsatlarınızı kendiniz yaratmalısınız.

4. Kontrol delisi olma

Hepimizin dikkat aralığı ve irade gücünün bir sınırı var. Eğer hayatınızdaki her bir noktayı etmeye çalışırsanız, önemli şeylere ayırmanız gereken dikkat ve ilgiyi sınırlandırmış olursunuz. Bu tabii ki işleri sallapati yapmak için bir gerekçe değil. Yapmanız gereken şey, enerjinizi ve çabanızı kontrol edebileceğiniz şeylere yöneltmek.

Sıra dışı başarılar elde etmek istiyorsanız vazgeçmeniz gereken 10 şey

Sıra dışı başarılar elde etmek istiyorsanız vazgeçmeniz gereken 10 şey

5. Başkalarını memnun etme

Herkes fark edilmek, bir adım önde olmak, oyun kurucu olmak için çaba harcıyor. Bu yüzden kimse, bir diğeriyle kibar ve nazik bir şekilde konuşmuyor. Başkalarının iltifatlarını, size inanmalarını beklemeden kendinizi özverili çalışmalarınızla kanıtlamanız gerek. Facebook COO'su Sherly Sandberg “Liderler, mükemmel olmak yerine özgün olmak için çabalamalı” diyor. Başkalarını memnun etmek için bir şeyler yapmaktan vazgeçin, ne yapıyorsanız kendi vizyonunuzu geliştirmek için yapın.

6. Başkasını suçlama

“Bir şeyleri mahvettiyseniz, bu anne babanızın hatası değil. Hatalarınız için mızmızlanmayı bırakın, onlardan ders çıkarın.” Bill Gates

Bir şeyi başaramadıysanız, şikayet etmeyi ve başkalarını suçlamayı bırakın. Bu sadece size olumsuz düşünce kazandırır. Sorumluluk alma cesaretini gösterin. Bu size deneyim kazanmayı öğretir.

7. Birden fazla görev üstlenme

Berkeley Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir ofis çalışanı, dikkatini bölmeden 11 dakika çalışabiliyor. Tekrar üretken olabilmek için ise en az 25 dakika hazırlanma süresi geçiyor. Bu nedenle birden fazla görev üstlenmek yerine tüm dikkatinizi tek bir şeye yönlendirmek oldukça önemli. Zamanınızın değerini bilmek için onu harcarken adeta para harcıyormuş gibi düşünmelisiniz.

8. Kötü arkadaşlıklar

Oprah Wİnfrey bir keresinde “Etrafınızda sizi yukarı kaldıracak insanlar olmasını sağlayın” demişti. Büyük ihtimalle bu tavsiyeyi özellikle gençlik yıllarında defalarca duymuşsunuzdur. Hayat boyunca arkadaşlık, eşlik ettiğiniz kişiler başarınızı etkiler. Tabii ki gün içinde etkileşim kurduğunuz insanları seçemeyebilirsiniz. Ancak kötü arkadaşlıkların sizde yarattığı kötü enerjinin farkına varmalısınız.

9. Vazgeçme

Harry Potter serisinin yaratıcısı JK Rowling, “Çok fazla imtina edip bazı şeyleri yaşamadan geçtiğiniz sürece, bir noktada başarısız olmadan yaşamak mümkün değil. Yani her koşulda istemeden de olsa başarısız olursunuz” diyor. Çok başarılı kişiler, “hayır” kelimesini bir yanıt olarak görmezler ve aldıkları olumsuz yanıtlarını dönüm noktasına çevirmenin yollarını ararlar. Bunun tek sebebi, bir şeyin peşinden gitmekten vazgeçmemekten geçiyor. Başarısızlık, başarılı olmak için topraktan çıkan bir tohum gibidir. Bu yüzden başarısızlıkların sizi vazgeçirmesine izin vermeyin. Israrcı olun ve tekrar deneyin.

10. Hesapsızca harcama

ABD'de yılda 100 bin dolardan fazla kazanan kişilerle yapılan bir araştırmada, bu kişilerin büyük çoğunluğunun lüks otomobillere binmediği, ana akım yerlerden alışveriş yaptıkları görülmüştü. Bunun sebebi, uzun vadeli yatırımın hesapsızca harcama yapmaktan daha değerli olduğunun farkına varmalarından kaynaklanıyor. Aslında birçok zenginin hayatına baktığınızda, durumun böyle olduğunu görebilirsiniz. Eğer aşırı harcama yapmaktan vazgeçmekte zorlanıyorsanız 20-30-50 kuralını uygulayabilirsiniz. Yani gelirinizin yüzde 20'sini yatırıma (veya borçlarınızı ödemeye), yüzde 30'unu eğlenceye, yüzde 50'sini ihtiyaçlara ayırabilirsiniz.

Kaynaklar: Thrive Global INC.com

You may also like...