Kilo Vermek İstiyorsanız Akşamları Bu 12 Şeyi Asla Yapmayın!

Eğer bu aşağıdaki şeyleri yapıyorsanız, gün boyu aç kalsanız da kilo verme şansınız hemen hemen yoktur…

Kilo vermek için elinizden gelen gayreti gösteriyor ama yine de başarılı olamıyorsanız, akşamları neler yaptığını iyice bir gözleyin. Ve bu 12 maddeye dikkat!!!

Eğer bu alttaki şeyleri yapıyorsanız gün boyu aç kalsanız da kilo verme şansınız hemen hemen yoktur…

Çok Az Uyuyorsanız

Çok az uyumak kilo almanıza neden olabilir. Genel olarak, metabolizmanızı etkiler, onun yavaşlamasına ve kilo artış hızının ivmelenmesine neden olacaktır.

Dahası, daha aç hissetmenize neden olacak ve vücudunuzun üretebildiği kortizol miktarını artıracaktır.

Ayrıca, eğer çok az uyursanız, muhtemelen daha az yapacağınızı unutmayalım. Sonuç olarak, daha fazla yorgun hissedeceksiniz. Yukarıdaki nedenlerden dolayı, her gece yedi ila sekiz saat arasında uyumaya çalışmak önemlidir.

Kilo Vermek İstiyorsanız Akşamları Bu 12 Şeyi Asla Yapmayın!

Kilo Vermek İstiyorsanız Akşamları Bu 12 Şeyi Asla Yapmayın!

Ağır Yemekler Yemek

Yemek vakitlerinde aşırı miktarda yemek yemek de kilo almanıza neden olacaktır. Sorun, günün son öğünü için çok fazla miktarda yiyecek -ya da ağır yiyecekler- yiyor olmanızdır. Sonuç olarak, bu aralık sindirim sürecinizin her zaman yavaşladığı bir zamandır.

Buna ek olarak, akılda tutulması gereken bir diğer husus da televizyonun karşısında akşam yemeği yemeğinin de tehlikeli olabileceğidir. Bu, yediğiniz miktara dikkat etmediğiniz anlamına gelir. Tükettiğimiz yiyeceklerin üzerinde sahibi olmak çok önemlidir.

Akşam Yemeğinin Ardından Hemen Yatmaya Gitmek
Benzer şekilde, akşam yemeğinden sonra başka bir şey yapmadan doğrudan yatmaya gitmek de size yardımcı olmayacaktır. Bu kötü alışkanlık vücudunuzun daha fazla yağ tutacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, bu durum iyi sindirimi destekleyecek hiçbir şey yapmaz.

Bunun yerine, uyurken kilo almaktan kaçınmak için yatmadan 1.5 ila 2 saat önce akşam yemeğinizi yemiş olmanız önerilir.

Akşam Yemeğinde Kızarmış Yiyecekler Yemek

Akşam yemeği için kızarmış gıdalar tüketmek tavsiye edilmez. Vücudunuza kolaylıkla yanmayacak yüksek kaloriler, böylece daha fazla kilo almanıza neden olur. Daha fazlası, kendiniz için iyi bir gece uykusunu güvence altına almak istiyorsanız kesinlikle ilerlenmesi gereken yol bu değildir.

Daha iyi bir seçenek, sağlıklı bir kiloya sahip olmanıza yardımcı olacak daha sağlıklı ürünleri tercih etmektir.

Gece Vakti Baharatlı Gıdalar Yemek

Buna ek olarak, gece öğünlerinize baharatlı gıdaları dahil etmeniz de tavsiye edilmez.

Güçlü bir şekilde baharatlanmış ya da bol miktarda acı biber içeren şeyleri yemek, hazımsızlığa yol açabilir ve kesinlikle iyi uyumanıza da yardımcı olmayacaktır.

Uyurken yemek yemeden çok fazla zaman harcarsınız. Bu nedenle, geceleri baharatlı yiyecekler yemek mide asidine bağlı ağrıya neden olabilir. Bu nedenle geceleri bu tür yiyeceklerden kaçınmanız önerilir. Bunun yerine baharatlı gıdaların tadını günün diğer saatlerinde çıkarın ve uyurken kilo almaktan kaçının!

Karbonhidrat Tüketmek

Karbonhidratların ana işlevi vücudunuza enerji sağlamaktır. Bu açıkçası uyurken gerekli olan bir enerji değildir.

Ek olarak, karbonhidratlar, yağa dönüşmelerini önlemek adına hemen yakılması gereken çok sayıda rafine şeker içerir.

Tatlı Konusunda Dikkatli Olun!

Şeker ve rafine edilmiş un hücrelerinize yağ şeklinde birikebilir. Bu nedenle onları akşamları yemek hiç iyi bir fikir değildir, içerdikleri kaloriler vücudunuz tarafından yakılmayacaktır.

Bunun yerine meyve tercih etmek daha iyidir. Bunlar doğal olarak tatlı, lezzetli, vitaminlerle doludur ve yağ içermezler.

Atıştırmak

Eğer zaten akşam yemeğini yediyseniz, ekstra aperitifler için buzdolabına veya büfeye gizlice geri girmek kesinlikle iyi bir fikir değildir. Ayrıca sizi uyanık tutacak derecede ekstra enerji ortaya çıkarmış olacaksınız. Ek olarak bu enerji vücudunuz tarafından düzgün bir şekilde kullanılmayacaktır. Bu, size kilo kazandırmanın kesin bir yoludur.

Akşam Yemeğini Atlamak

Buna ek olarak, akşam yemeğini atlamanın bir çözüm olmadığını hatırlamak da önemlidir. Aslında, bu önemli öğünü atlamak metabolizmayı yavaşlattığından ötürü kilo kaybının önüne geçecektir.

Bir sonraki öğüne başladığınız zaman daha da acıkmış hissedeceksiniz. Dahası, akşam yemeğini atlamak kaygı duygularınızı artırabilir ve kas dokusu kaybetmenize ve yağ kazanmanıza neden olabilir.

Kilo Vermek İstiyorsanız Akşamları Bu 12 Şeyi Asla Yapmayın!

Kilo Vermek İstiyorsanız Akşamları Bu 12 Şeyi Asla Yapmayın!

Alkol ya da Kahve İçmek

Buna ek olarak, uykunuzu olumsuz yönde etkileyecekleri için yatma zamanına yakın, hem kafein hem de alkolden kaçınmak en iyisidir. Dahası, ikisinin de kalorisi yüksektir. Bu nedenle, ikisinin de uyku düzeninizi bozacağından ve kilo almanıza neden olacağından emin olabilirsiniz.

Bunun yerine, bir bardak ılık süt veya bir bardak suyu tercih edin. Bu çok daha akıllı bir seçenektir!

Cep Telefonu ve Bilgisayar Kullanmak

Cep telefonu ve bilgisayar ekranlarınız tarafından yayılan mavi ışık ve radyo dalgaları uyku düzeninizi değiştirir. Sonuç olarak, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı daha da zor hale getirebilirler.

Yatmadan en az bir saat önce bu iki bağımlılık yapan cihazın bağlantısını kesmek önemlidir. Bunun yerine, bir kitap okumak veya dinlendirici bir müzik dinlemek çok daha iyi seçeneklerdir.

Çok Geç Saatlerde Yatmak

Dikkate alınması gereken en son şey, basitçe geç saatlerde yatmak – örneğin sabah saat 1'den sonra – kilo almanızı sağlayabilir. Bunun nedeni, bu uyku düzenini korumak için vücudunuzun doğal sistemi ile mücadele etmek zorunda kalmanızdır.

Akşam yemeğinden sonra ayık olarak kalorileri yakmak için daha uzun süre harcadığınız için ertesi sabah tekrar çok daha fazla yemek yeme isteği ile uyanacaksınız. Sonuç olarak, bu, muhtemelen ihtiyacınız olandan daha fazla kalori almanız anlamına gelir. Bu, tabii ki, kilo almak anlamına gelebilir.

Muhtemelen bu durumdan kaçınmanın en kolay yolunu tahmin ettiniz: erken saatte yatın ve dinlenin!

alıntı: 50densonrahayat.com

You may also like...