İş hayatında negatif duygularla mücadele etmenin 7 yolu

Yaptığımız işi ne kadar seversek sevelim, hepimiz kariyerimizin bir döneminde iş hayatımızla ilgili negatif durumlar yaşıyor, negatif düşüncelere kapılabiliyoruz. Bu bazen zor bir proje üzerinde çalıştığımız için, bazen de iş arkadaşlarımızdan biri yüzünden yaşanabiliyor. Her ne sebeple olursa olsun, iş hayatındaki negatif duygular strese neden oluyor, bu da verimliliği düşürüp iyilik halini olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, yaşanan iş kazalarının yüzde 60-80'inin strese bağlı olduğunu söylüyor. Amerikan Psikoloji Derneği'ne göre, iş yerinde stresin Amerikan ekonomisine yıllık zararı 500 milyar doları bulabiliyor.

İş hayatında yaşanan negatif duygu ve durumları önlemek bazen mümkün olmayabilir ancak bununla mücadele edebilirsiniz. İşte iş hayatındaki negatif duygu ve durumlarla mücadele yolları:

1. Negatif düşüncelerin farkına varın

Negatif düşüncelerle mücadele edebilmek için öncelikle onların farkına varabilmeniz gerekir. Negatif düşüncelerin, size hiçbir faydası olmadığının farkına varın. Böylelikle hayatta hangi düşüncelerin ve duyguların sizin için önemli ve size yardımcı olduğuna karar verebilirsiniz. Negatif bir düşüncenin farkına vardığınızda, “Bu düşüncenin bana hiçbir faydası yok” diye kendi kendinize tekrarlamayı unutmayın.

2. Negatif düşüncelerinizi zorlayın

Psikologlara göre, negatif kendi kendine konuşma, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve meselelere daha faydalı bir bakış açısı getirmenizi sağlayabilir. Negatif düşünceleri, kendinize objektif bir bakış açısı getirmek için kullanabilirsiniz.

İş hayatında negatif duygularla mücadele etmenin yolları

İş hayatında negatif duygularla mücadele etmenin yolları

3. Motivasyon kaynağı olarak kullanın

Özellikle iş hayatındaki stres ve öfke duygusuna kapılmak yerine gelişime odaklanın. Negatif düşünce ve durumları, gelişim için bir fırsat olarak değerlendirin ve böylelikle motive olun.

4. Dikkatinizi dağıtmak için hareket edin

Negatif düşüncelere kapıldığınız zaman, dikkatinizi düşüncelerinizden uzaklaştırıp bedeninize yoğunlaştırmak işe yarayabilir. Böyle zamanlarda aktif olarak yapabilirsiniz.

5. Yakın zamandaki pozitif bir deneyimi yazın

Yazı yazmak negatif duygularınızın yoğunluğunu azaltır ve duygu durumunuzu düzeltmenize yardımcı olur. Özellikle negatif düşüncelerle boğuşurken, yakın zamandaki pozitif bir deneyiminizi yazarak anlatabilirsiniz.

6. Derin nefes alın

Negatif düşüncelerle mücadele ederken, nefes alışverişlerinizi değiştirmek, duygu durumunuzu da değiştirmenizi sağlar. Böylelikle olaylara bakış açınız ve tepkileriniz de değişir.

7. Güçlü yönlerinize odaklanın

Negatif düşüncelere teslim olmak yerine, güçlü yönlerinize odaklanabilirsiniz. Böylelikle kendinizi daha hızlı bir şekilde pozitif hissedebilirsiniz.

İş hayatında negatif duygularla mücadele etmenin 7 yolu

İş hayatında negatif duygularla mücadele etmenin 7 yolu

Kaynaklar:
The Self Improvement Blog
Huffington Post
The Balance

You may also like...