Egoist Biriyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Her ne zaman veya durum olursa olsun sürekli kendini ve çıkarlarını düşünen egoist biriyle uğraşmak zorunda olmak oldukça sinir bozucudur. Hele ki hayatınızdaki o sabır zorlayan egoist, patronunuz veya eşinizse, durumlar sizin için çok daha zorlayıcı olabilir. Zihinlerinde yaptıkları düşünce hatası, yaptıkları veya söyledikleri her şeyin doğru olduğu konusunda inatçı olmalarıdır. Şu koca dünya onların mükemmel varlıkları etrafında dönüyordur adeta ve hiçbir tartışmada yenilmekten hoşlanmazlar. Haklı çıkmak en büyük arzularıdır. Egoist insanlara ne hatalarını kabul ettirebilir, ne de özür dilemelerini bekleyebilirsiniz. Ancak, anlaşması zor olan egoist insanlarla başa çıkmanın da yolları vardır. İşte sürekli kendi çıkarlarını gözeten egoist biriyle başa çıkmanın 10 yolu:

Egoist Biriyle Uğraşma Zahmetine Girmekten Kaçının

Bu konudaki en iyi tavsiye başlangıçta egoist biriyle uğraşma zahmetine girmekten kaçınmaktır. Bu yolu izlemek işlerinizi kolaylaştıracak ve sizi sancılı baş ağrılarından kurtaracaktır. Şayet patronunuz egoist bir yapıdaysa yeni iş fırsatlarına açık olmanızı tavsiye ederiz. Eşiniz size zarar verecek kadar egoist biriyse, yıpranmamak adına ondan uzaklaşma konusunu bir düşünün…

Durumunuz bu denli acı değilse, şanslısınız. Egoist bir yapıda olan herhangi biriyle gireceğiniz tartışma alevlenmeden önce, tartışmaya son verin çünkü siz ne kadar haklı veya mantıklı olsanız da, karşınızdaki insan bunu göremeyecek kadar egosuna kurban gitmiştir.

Sakin Kalın

Sakin kalmak egoist biriyle başa çıkmada en önemli adımdır. Sakin kalmak zorundasınız. Karşınızdaki egoist ve yalnızca kendisini düşünen biriyse, sinirlenip duygusala bağlarsanız hiçbir yere varamazsınız. Üstelik ruh sağlığınızı etkilemekle kalmaz, durumları iyice içinden çıkılmaz bir hale getirirsiniz. Hayatınızdaki o kibirli egoistle bir tartışmaya girdiğinizde, derin bir nefes alıp, o kişinin kendince her koşulda haklı ve mükemmel olduğunu ve hatasının asla farkına varamayacağını hatırlayıp, tartışmayı kavgaya taşımanın bir manası olmadığına ikna edin kendinizi.

Çizginizden Çıkmayın

Her ne olursa olsun hiçbir zaman çizginizden çıkıp agresifleşmeyin. Patronunuz egoistliğiyle sabrınızı zorluyorsa, onunla başa çıkarken profesyonelliğinizi bozmayıp sakin kalın. Eşiniz veya hayatınızda önemli yeri olan biri egoist hal ve tavırlarıyla sizi zorluyorsa, tüm yanlışlarına rağmen saygınızdan ödün vermeyin. Bu onurlu ve sakin davranışınızın mükafatını mutlaka alacaksınız.

Fikirlerinizi ve Düşüncelerinizi Dile Getirin

Egoist biriyle uğraşmak durumunda kaldıysanız, onun her yaptığına boyun eğip sessiz kalacak haliniz de yok. Sakin bir üslupla, fikir ve görüşlerinizi dile getirmek durumundasınız. Bırakın sizin bakış açınızı ve görüşlerinizi görüp bilsin fakat empoze edip zorlamayacak şekilde yapın bunu. Egoist birinden bir şeyi belli bir şekilde yapmasını isterseniz, istediğinizin tam aksi şeklinde yapacağından şüpheniz olmasın. Kendi fikir ve görüşlerinizi dile getirip, elinizden geleni saygı çerçevesinde yaptıktan sonra, bırakın kendi bildiğini okusun. Eğer durumlar istediğiniz gibi gitmiyorsa, daha önce de bu konuda onu uyardığınızı hatırlatın.

Kötü Davranışlarına Sabır Gösterip Tahammül Etmeyin

Hiçbir durum ve koşulda kötü davranışlara tahammül etmemelisiniz. Egoist partnerlerin, eşlerine kendilerini değersiz ve işe yaramaz hissettirmek gibi ortak bir alışkanlıkları vardır. Sırf ilişkiyi sürdürmek için böyle bir muameleye boyun eğip sabır göstermeyin. Yıpratıcı bir ilişkiyi sürdürmek, o ilişkiyi bitirmekten daha zordur unutmayın!

Özür Beklemeyin

Size kötü davrandığında sinirlenmeniz normaldir fakat süslü bir özür merasimi beklemeyin bir egoistten. Onlara sinirlendiğinizde moralleri bozulur ancak yanlış bir şey yapmadıklarını düşünmeye devam ederler. Öfkeniz dindiğindeyse kendi içinizde onu affedin ve normal davranmaya devam edin. Çünkü egoist birini özür dilemeye zorlarsanız, sizden nefret edecektir. Olgunluk size birçok şey kazandıracaktır, inanın.

İyi Davranmaya Teşvik Edin

Hiçbir kötü davranışa tahammül etmemeniz gerektiği gibi, iyi davranışları da teşvik edici bir yapıda olmalısınız. Karşınızdaki kişi ne kadar egoist olursa olsun, o da vicdanı ve sağ duyusu olan biri ve mutlaka iyi şeyler de yapmayı başarabilecek bir yaradılışa sahiptir. Size iyi ve olumlu yaklaştığında, bu iyi davranışını takdir edin ve hep böyle davranması yönünde onu teşvik edin. Egoist insanlar daima övgü ve takdir bekledikleri için sizden bunu alabileceği davranışlara yönelecektir. Bu sayede de, sizin için durum daha kolay bir hal kazanacaktır.

Takdir Edin Fakat Asla Pohpohlamayın

Egoist de olsa birinin iyi davranışını takdir etmelisiniz fakat takdiri pohpohlamakla karıştırmamalısınız. Aksi halde, kişi sürekli pohpohlanmaya alışacak ve sizden hep aynı şeyi bekleyecektir. Devamlı onu pohpohlamanızı ve ona itaat etmenizi istemeye başlayacaktır. Siz de haliyle bu durumdan hoşnut olmayacaksınız dolayısıyla, bu dengeyi sağlamaya özen göstermelisiniz. Övgü ve takdir adaletli bir şekilde vermeniz gereken güzel davranışlardır. Bol bol ve hak etmediği zaman bunu verirseniz, size asla düzgün davranmayacaktır.

Bağımsız Olun

Egoist insanlar kendilerine bağımlı olan kişilerden hoşlanırlar, fakat bu sırf onun sevgisini kazanmak için ona bağımlı olmanız gerektiği anlamına gelmez! Aslında onlara ne kadar bağlı olursanız, sizi o kadar istismar ederler. Rahatça kötü muamele edeceğini, kendisine bağımlı olduğu için onu hiç terk edemeyeceğini hissettiği kişilerle birlikte olmak, bir egoistin egosunu besleyecektir. Sizi değersiz ve işe yaramaz hissettirmekle kalmayıp, sizin gibi birine tahammül etmenin ne kadar büyük bir hoşgörü olduğunu vurgulayarak kendisini göklere çıkaracak, sizi de yerin dibine sokacaktır. Bunun olmasını istemiyorsanız, ona bağımsız olduğunuzu hissettirin.

Kendi Yaşantınızdan Sorumlu Yalnızca Siz Olun

Bir egoistle başa çıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kendi yaşayışınızdan sorumlu tek kişinin kendiniz olması gerektiğidir. Egoist insanlar başkalarının hayatlarının sorumluluğunu üstlenmeyi, başka hayatları etmeyi severler çünkü bu hakimiyet, onları güçlü hissettirir. Eğer bu gücü ona verirseniz, hayatınızı cehenneme çevirecektir. Ancak kendi hayatınızdan sorumlu yalnızca kendiniz olursanız, saygılı davranılması gereken bir birey olduğunuzu ona gösterirsiniz. Eğer kendi hayatınızın lideri siz olursanız, ayrılmanız gerektiğinde bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

alıntı:
50densonrahayat.com

You may also like...