Sabah insanı olmak için 3 adımda Japonların güne iyi başlama sanatını keşfedin

İdeal bir düzende sabah rutininin sizi güne bomba gibi hazırlaması beklenir. Ancak gün içinde yapmanız gereken birçok iş varsa, sabah saatlerinde kendinizi motive edecek şeylerle meşgul olmak pek de mümkün olmayabilir. Yataktan kalkmadan cep telefonundan okunan felaket haberleri, evden çıkmadan akşam gelecek misafirleri düşünüp etrafı toparlama telaşı, gün içinde giyeceğiniz kıyafetleri hazırlama, sağlıklı olmak adına yanınızda götüreceğiniz öğle yemeği derken liste uzayıp gidiyor… Böylece birçoğumuz daha evden çıkmadan enerjimizin çoğunu harcamış oluyoruz.

İşte bu yüzden sizi mutlu edecek, kendinizi iyi hissettirecek oluşturmak çok önemli. “Awakening Your Ikigai” kitabının yazarı ve nörobilimci Ken Mogi'ye göre ikigai'nizi yansıtacak sabah alışkanlıkları oluşturarak mutluluğu yakalamak mümkün. İkigai, Japon kültüründe yaşam amacı anlamına geliyor. Tabii öncesinde kendi yaşam amacınızı bulmanız gerekiyor. Bunun arkasında öyle büyük şeyler aramaya gerek yok. Sizi sabahları uyandıran, ayağa kaldıran, güne başlama isteği uyandıran şeyi bulmanız yeterli. Bunun için 5 adımlı bir süreçten geçmeniz yeterli: Ufak şeylerle başlama, kendini kabullenme, gezegenle ve başkalarıyla kurma, ufak şeylerden mutlu olma ve anda kalma. Bu adımların birini veya birkaçını karşılayan alışkanlıklar edinerek, kendi yaşam amacınıza yakınlaşabilir ve daha mutlu bir gün geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

Eğer sabahları alarm çaldığında erteleme tuşuna basmaktan vazgeçmek ve sabah rutininizi değiştirmek istiyorsanız, işte kendi ikigai'nizi uyandırmanızı sağlayacak 3 ritüel:

1. Bedeninizi dinleyerek harekete geçin

 

İkigai'nizi uyandırmak için yapmanız gereken en önemli şey kendinizi dinlemek. Size iyi hissettiren şey neyse onu yapmalısınız. Bu egzersize ara vermek de olabilir, aynı hareketi tekrarlamak da olabilir. Eğer sabahları kardiyo egzersizleri yapmak sizde yorganın altına tekrar girme ihtiyacı uyandırıyorsa, sevdiğiniz bir şey yapmaya özen gösterin.

2. Kahvaltı konusunda cömert olun

 

Öğlen yemeği için çok istediğiniz bir şeyi yemeye karar verdiğinizde ve planınızı yaptığınızda içinizi kaplayan ı hatırlıyor musunuz? İşte aynı heyecanı sabahları kahvaltı için de yaşayabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun, kahvaltıda en sevdiğiniz şeyleri yemeyi alışkanlık haline getirmek, dopamin salgılanmasını ve böylelikle mutlu olmanızı sağlar. Kahvaltı menüsünde ne olacağına karar vermek ise size kalıyor.

3. İlk önce iletişime zaman ayırın

 

İş yerinde sadece arkadaşlarınızdan kalem istemek veya onlara bir şey sormak için mı kafanızı kaldırıyorsunuz? İkigai'nizi desteklemek için güne başlarken 20 dakikanızı arkadaşlarınızla kahve içmeye ayırın. Japonya'da insanlar sabahları iş arkadaşlarıyla birlikte Japon satrancı denilen “şogi” oynar. Belki sabahları 9'dan önce arkadaşlarınızla plan yapma fikri size biraz zor görünebilir ancak ilk adımı attığınızda gerisinin geleceğine emin olabilirsiniz.

Kaynaklar:

Wellandgood

Telegraph

You may also like...