Size Başaramayacağınızı Söyleyenlere Aldırmayın Risk Alın

Yaşamınız boyunca size yapamayacağınızı söyleyecekler hatta öğretmenleriniz en yakınlarınız tarafından. Sizin bu durumda iki seçeneğiniz olacak ya kabul edecek ya reddedeceksiniz. Size başaramayacağınızı söyleyenler aslında kendi başarısızlık korkularını yansıtıyor olacaklar.

Lise yıllarımda Matematik öğretmeni Fevzi Bey sınıfa dönüp “Aranızdan hiç kimse üniversiteyi kazanamayacak” demişti. Öğretim gördüğümüz okul sıradan bir devlet üniversitesiydi ve kazananların oranına bakıldığında belki de söylediği doğruydu.

Oysa o sınıftan ben de dahil 3 kişi Boğaziçi Üniversitesine olmak üzere bir çok üniversiteye yerleşenler oldu.

Kıssadan hisse: Anladık ki matematik konusunda oldukça başarısız olan matematiğe yetenekli birisini bile kolayca Matematikten soğutan Fevzi Bey kendi hayat felsefesini bize yansıtmaya çalışmıştı.

Size Başaramayacağınızı Söyleyenlere Aldırmayın Risk Alın

Size Başaramayacağınızı Söyleyenlere Aldırmayın

Dershaneye gittiğimde sınava son bir gün kala rehber öğretmenimiz bizim sayısalcı olduğumuzu kesinlikle sözel sorularla vakit kaybetmemizi söyledi.

O gece rehber öğretmeni dinlemeyip geçmiş on yılda çıkan tüm sözel sorulara göz gezdirdim. Sınavda herkes birbirine yakın sayıda sayısal yapmıştı. Ben ise buna ek olarak sözel soruları sözelcilerden çok yapmıştım. Her ne kadar sözel soruların puanları az olsa da bu puanlar birleşmiş bir kere bile deneme sınavlarında birinci olamayan ben gerçek sınavda sınıf birincisi olmuştum. Bu tercih tüm yaşamımı değiştirmişti.

Kıssadan hissse: Rehberiniz kim olursa olsun söylediği ilk bakışta doğru gibi görünse de kendi doğrunuza inanıp herkesin yaptığının tersini yapmak fark yaratacak belki de hayatınızı değiştirecektir.

Kaynak: Atakan Sönmez – Hayatım Değişti

You may also like...