Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer

Günümüzde insanlar, paralarını ve birikimlerinizi saklamak için hem bankaları hem de evlerini kullanıyorlar. İnsanların birçoğu özellikle 1950 ve öncesi doğanlar bankalara güvenmediği için paralarını nakit olarak evde tutuyor bir kısmı ise bankaları kullanmakla birlikte acil durumlar için nakit paralarını evde saklamayı tercih ediyorlar. Kısacası insanların nakit para veya altınlarını evde tutmak için birçok sebebi mevcut. Ancak yapılan araştırmalar sonucu evde para saklamanın her zaman güvenli olmadığı ortaya çıkıyor. Hırsızlıktan korunmak ve yaptığınız birikimlerinizin çalınmaması için sizler için hazırladığımız yazımızı dikkatlice inceleyiniz. Birikimlerinizi hala bankaya yatırmak istemiyorsanız veya bir kısmını evde bulundurmak istiyorsanız; aşağıdaki yerlerde saklamayın!

1- Yatak Altında

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer-yatak altı
Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer yatak altı

Altınlarını, dövizlerinizi veya Türk liralarınızı yatak altına saklamak bir klasiktir. Bunun iyi bir fikir sanılmasının ana sebeplerinden biri; insanların orada uyuduğu için birikimlerinin güvende olduğunu düşünmesidir. Ancak siz evde olmadığında hırsızların kontrol edeceği ilk yer yatak veya yastık altı olacaktır.

2- Alışveriş Poşetlerinde

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer  Alışveriş Poşetlerinde
Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Alışveriş Poşetlerinde

Hırsızların bakmak için akıllarına gelen ilk yer, rastgele buldukları bir alışveriş poşeti olmayacak tabi. Ancak hırsızlar birikimlerinizi alışveriş çantalarında aramasalar bile, çaldıkları eşyaları taşımak için onlara ihtiyaç duyabilirler. Onlara hoş bir sürpriz yapmamak için birikimlerinizi alışveriş poşetleri veya çantalarında saklamayınız.

3- Eski Çantalarda ve Cüzdanlarda

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Eski Çantalarda ve Cüzdanlarda
Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Eski Çantalarda ve Cüzdanlarda

Acil durum paralarınızı veya hayatınızın boyunca elde ettiğiniz birikimlerinizi eski çantalarınıza veya cüzdanlarınıza koymayın. Siz bunları artık kullanmıyor olsanız bile, para tutmak için iyi bir yer oldukları anlamına gelmez. Hırsızlar hemen hemen buldukları her çanta ve cüzdanın içini kontrol edeceklerdir.

4- Arka Bahçede

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Eski Çantalarda ve Cüzdanlarda Arka Bahçede

Paranızı ve birikimlerinizi arka bahçeye gömmek hiç iyi bir fikir değildir. Bunun üç sebebi vardır. Bunlar; komşunuz veya yoldan geçen insanlar onu sakladığınızı görebilir, evcil hayvanınız veya sokak hayvanları delik kazmayı seviyorsa paranızı kolayca bulup parçalayabilir, toprağa gömülü kağır paralar yağmur sebebiyle tamamen mahvolabilir.

5- Çamaşır Sepetlerinde

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Eski Çantalarda ve Cüzdanlarda Çamaşır Sepetlerinde
Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Eski Çantalarda ve Cüzdanlarda Çamaşır Sepetlerinde

Paranızı ve birikimlerinizi kimsenin dokunmak istemeyeceği kirli çamaşırlarınızla birlikte çamaşır sepetinde tutmanın iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, hırsızlar çamaşır sepetlerini çaldıkları eşyaları taşımak için kullanıyorlar, sonuçta hem büyük olduğundan çok eşya alacak hem de taşıması kolay olacak.

6- Çerçevedeki Bir Fotoğrafın veya Tablonun Arkasında

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Çerçevedeki Bir Fotoğrafın veya Tablonun Arkasında

Bu saklama yöntemi çok popülerdir adeta bir klasiktir aynı yastık altı gibi. Fakat bazen hırsızların da bizlerle aynı filmleri izlediklerini unutuyoruz. Bu nedenle hırsızlar, sizin çok değerli anılarınızı çerçeveleyip astığınız ve sizin için anlamlı olan bir tabloyu gibi gizli yerleri kontrol etmekten çekinmeyeceklerdir. Hatta buralar hırsızların ilk baktıkları birkaç yerden biridir.

7- Vidalı Olmayan Kasalarda

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Vidalı Olmayan Kasalarda
Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Vidalı Olmayan Kasalarda

Kasaların boyutu yani küçük veya büyük olması çok önemli değildir. Hırsızlar kasayı taşıyabiliyorsa kilitli bile olsa kasanız kesinlikle hiçbir işe yaramayacaktır. Taşınması zor veya imkânsız olacak şekilde kasanızı bulunduğu yere vidalamak oldukça iyi bir fikirdir. Zemine, duvara veya bir mobilyaya vidalayabilirsiniz.

8- Çekmece ve Dolaplarda

Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer  Çekmece ve Dolaplarda
Paranızı ve Birikimlerinizi Saklamamanız Gereken 8 Yer Çekmece ve Dolaplarda

Başucunuzdaki, mutfağınızdaki veya evin diğer bölümlerinde bulunan çekmeceler ve kapalı dolaplar kilitli bile olsalar birikimlerinizi saklamak için güvenli yerler değildir. Hırsızlar genellikle yanlarında tornavida ve levye taşırlar. Bu nedenle kilitli ve kapalı olan tüm mobilyalar hırsızların ilk baktıkları yerler arasındadır.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR