ASİT

Marzieh tanıdığım en güçlü kadınlardan biri. Bu fotoğrafı bir süre önce İran'da çektim ve bugün onun rızasını aldıktan sonra yayınlamaya karar verdim.

Marzieh, altı yıl önce İran'ın İsfahan şehrinde araba kullanırken motosikletli iki adam arabasına yaklaştı. İçlerinden biri yüzüne asit attı ve kaçtılar. Sokakta çok fazla kamera olmasına rağmen polis onları yakalayamadı.. Aynı yıl İsfahan'da birkaç benzer olay daha oldu ve failler asla yakalanmadı.

Tüm bu korkunç eylemler muhafazakar kıyafetler giymeyen kadınlara yönelikti. Pek çok iranlı bu saldırıların, kadınları daha liberal bir giyim tarzı benimsemekten caydırmak için bazı yetkililerle işbirliği içinde yapıldığına inanıyor.

Bugün Marzieh, bu korkunç saldırılar hakkında yaratmaya çalışıyor ve asit satışlarının yasaklanmasını savunuyor. O korkunç günü hatırlayınca ağlamaya başlasa da, bana tüm hikayeyi anlatmak istedi. Sonra tekrar gülümsedi. Bu, acıların üstesinden gelen ve her gün savaşmak için kendinde güç ve cesaret bulan cesur bir kadının gülümsemesiydi.

Sevgili Marzieh, bu projeyi yapma sebebim senin gibi inanılmaz kadınlar. Bana güzelliğin en saf halini gösterdiğin için çok teşekkür ederim.

kaynak: The Atlas of Beauty

You may also like...