ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜ ENGELLEYEN ŞEYLERİ SERBEST BIRAKIN

Konfüçyüs, öğrencilerine ders veriyordu. Sınıfa elinde dar uzun bir vazo ile geldi. Tüm öğrencilerin görebileceği şekilde vazoyu havada tuttu. Diğer elinde de bir elma vardı. Elmayı vazonun içinde koyduktan sonra, vazoyu yere bıraktı ve şöyle dedi;

– Elmayı vazodan çıkarmayı başaran öğrenci, elmayı alabilir.

Öğrencilerden biri atıldı ve elini vazonun dar ağzından içeri soktu.

Elmayı yakaladı, çıkarmaya çalıştıkça elma elinden kaydı. Bir de elini vazoya sıkıştırdı, bağırmaya başladı:

– Elimi çıkaramıyorum!

Konfüçyüs;

– Elmayı sıkı sıkı tutmaktan vazgeçmezsen, elini çıkaramazsın.

Öğrenci biraz daha uğraştı, elmayı elinden bırakmak istemiyordu; ama sonunda mecburen bıraktı. Elini vazodan çıkardı. Konfüçyus'a sordu:

– Elmayı vazodan çıkarmanın bir yolu var mı?

Öğrenciler çözüm bulamadılar.

Konfüçyüs, nasıl olacağını göstereyim dedi ve vazoyu ters çevirdi. Elma kendiliğinden vazonun içinden yuvarlanıp çıktı. Öğrenciler çözümün bu kadar basit olması nedeniyle gülmeye başladı.

Konfüçyüs, öğrencilerine elmayı göstererek dedi ki:

– Göründüğü gibi basit değil, bazen elinizdeki sahip olduğunuz bir şeyi bırakabilmek daha zordur. Eğer bir şeyi zorla tuttuğunuzda, ulaşmak istediğiniz şeyi engellediğini görüyorsanız, o zaman onu özgür bırakmalısınız.

Bu günlük hayatımızda ; Bir makam olabilir, , Para, Ün, Şöhret, Meslek olabilir. Eğer size ve başkalarına zarar veriyorsa, sizi kendine tutsak etmişse o zaman onu bırakıp, bağımlılıktan kurtulup özgür kalmak gerekir. Maalesef bazı insanlar sahip olduğu şeye yapışıp kalıyorlar ve böylece hem kendilerine ve hemde başkalarına büyük zarar veriyorlar.

You may also like...