Nörobilimcilere göre 15 saniye dinlediğinizde sizi çok daha yaratıcı yapacak müzik

Kim daha mutlu ve yaratıcı hissetmek istemez ki? Eğer siz de kısa zaman içinde mutlu hissetmek ve yaratıcılığınıza pozitif katkıda bulunmak istiyorsanız ses terapisinden yararlanabilirsiniz.

Ses terapisi artık hem stresi azaltmak hem de gevşemeye yardımcı olmak için kullanılıyor ve her geçen gün daha da popüler hale geliyor

Ses ve müziğin yaratıcılığı artırmak için fayda sağladığı bilimsel olarak da kanıtlandı. Radboud Üniversitesi’nden araştırmacılar, sessizliğin ve farklı tür müziklerin düşünme biçimlerimiz üzerindeki etkisini araştırdı ve ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu.

Bilim insanları deneye katılan 115 kişiyi 5 gruba ayırdı. Her gruba, yaratıcılık gerektiren görevler verilmeden önce, rastgele bir şekilde, 4 farklı türdeki parçadan biri dinletildi, bir grup ise sessizlik içinde bırakıldı.

Nörobilimcilere göre 15 saniye dinlediğinizde sizi çok daha yaratıcı yapacak müzik

Nörobilimcilere göre 15 saniye dinlediğinizde sizi çok daha yaratıcı yapacak müzik

Farklı ruh halleri ve canlılık seviyelerine göre seçilen 4 şarkı şu şekildeydi:

Vivaldi – The Four Seasons: Spring (Yükseltici ve mutlu)
Samuel Barber – Adagio for Strings (Üzgün ve yavaş)
Gustav Holst – The Planets: Mars, The Bringer of War (Negatif ve endişeli)
Saint-Saens – The Swan (Pozitif ve sakinleştirici)
Katılımcılara sunulan testler, yeni fikirler geliştirmeyi destekleyen ve problemlere farklı açılardan yaklaşmayı gerektiren ‘Divergent Thinking’ (aykırı düşünme yani bir sorunu çözerken ona birden fazla sayıda cevapla gelebilmek anlamına geliyor) şeklinde düşünmeyi ölçen türdendi. İkincisi ise ‘Convergent Thinking’ (yani bir noktada birleşen, yakınsak düşünce yani bir problem için en iyi çözümü bulmak) düşünme şekliydi.

Araştırmanın yazarları, aykırı düşünmenin günümüzün bilimsel, teknolojik ve kültürel alanlarında bir anahtar görevi gördüğünü paylaşıyor ve “çünkü inovasyon sık sık benzeşmeyen fikirleri bir araya getiriyor” diyorlar.

Peki sizce hangi grup, yaratıcılık testlerine en iyi cevapları verebildi? Araştırmacılar, yükseltici ve mutlu eden melodilere sahip Vivaldi’yi dinleyen grubun fikir geliştirme konusunda daha yaratıcı olduğunu açıkladı. Bu grup sessizlik içinde çalışanlara göre daha eşsiz fikirlere sahipti. Bu müziğin esneklik ve akıcılık anlamında ilham vererek, eşsiz fikirlere ihtiyaç duyulan zamanlarda düşünme biçimi için mükemmel bir temel oluşturduğu görüldü. Araştırmacılar aynı zamanda bu mutlu müziğin beyinde, yaratıcı düşünce ve hedef odaklı çalışmayı destekleyen dopamin hormonu seviyesini de yükselttiğini açıkladı.

Araştırmacılar, mutlu melodinin mantık gerektiren yakınsak düşünme biçimi üzerinde yardımcı olmayabileceğini ancak diğer türlü düşünme biçimini desteklemek için birkaç saniye bile dinlenebileceğini belirtiyor.

Kaynaklar:
Inc
New Scientist

You may also like...