Mutluluğun uzmanları ne diyor? Psikologların mutlu kalmak için her gün yaptıkları 4 şey

Mutluluğun herkes tarafından paylaşılan bir sırrı olduğunu söylemek yanlış olsa da, ruh halimize iyi gelecek bazı genel şeylerden bahsedebiliriz. Öte yandan bireyin ruh haline kısa süreliğine iyi gelen şeylerin uzun vadede mutluluğu beraberinde getirdiği bir gerçek.

Bu yazıda mutluluğun uzmanlarına kulak verip onların mutlu kalmak için her gün mutlaka yaptıkları şeyleri inceleyeceğiz. İşte psikologların mutlu olmak ve stresten uzak durmak için her gün yaptıkları 4 şey:

Mindfulness (Farkındalık)

“Mindfulness” terimi muhtemelen zihninizde yoga veya meditasyonu çağrıştırıyordur. Ancak New York'lu bir psikolog olan Jason Wheeler, bu düşünce tarzını başka birçok türünü yaparken de benimseyebileceğimizi ifade ediyor. Kendisinin zihin ve beden uyumu için yaptığı egzersiz yüzme. Çünkü yüzme, içinde tekrar eden hareketleri barındırıyor ve bu da dolu bir düşünme biçimini beraberinde getiriyor.

Teşekkür etmek

Araştırmalar teşekkürü ifade etmenin daha iyi uyuma ve daha az depresyon riski gibi iyi sonuçları olduğunu gösteriyor. Ve şaşırtıcı olmayan bir biçimde psikologlar da buna çok önem veriyor. San-Antonio'daki ofisinde danışanlarını ağırlayan psikolog Kasi Howard, teşekkür etmenin kendisini stresli konular üzerinde kafa yormaktan uzak tuttuğunu ve ruh halini iyileştirdiğini ifade ediyor.

Mutluluğun uzmanları ne diyor? Psikologların mutlu kalmak için her gün yaptıkları 4 şey

Mutluluğun uzmanları ne diyor? Psikologların mutlu kalmak için her gün yaptıkları 4 şey

Terlemek

Bir başka kanıtlanmış mutluluk nedeni de egzersiz. Çünkü egzersiz tüm vücutta adrenalin salgılanmasını sağlıyor ve bu da nihayetinde endorfinin salgılanmasına neden oluyor. Egzersizin mutluluk üzerindeki etkisi o kadar büyük ki, son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre kısa süreli hafif egzersizler yapmak dahi kişinin ruhsal iyiliğine önemli katkıda bulunuyor.

İletişim kurmak

Health.com yazarlarından Gail Saltz ilişkilerini güçlü tutmak için her gün eşiyle birliktelikleri hakkında konuştuklarını söylüyor. 2015 yılında yapılan ve Journal of Social and Personal Relationships isimli dergide yayımlanan bir araştırma da Saltz'ın bu görüşünü destekler nitelikte. Çünkü araştırmaya göre; evliliklerin başarılı olması, eşlerin duygularını ifade edebilmesi ve iletişim kurabilmesinden geçiyor. Ve mutlu ilişkiler mutluluğun önemli yapı taşları arasında sayılıyor.

Kaynak:
health.com

You may also like...