Motivasyonunuz azaldığında uygulayabileceğiniz 4 etkili strateji

Lambanın içinden çıkan cin gibi, bir dilek tutmanızı isteseler ne dilerdiniz? Belki kötü beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirmek, belki egzersize daha fazla önem vermek, belki de uzun süredir istediğiniz bir şeyi yapabilmek… Peki o zaman kendinize şu soruyu sorun: Sizi bunları yapmaktan alıkoyan ne?

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ele alalım… Bu konuda bir adım atmamanızın sebebi, aslında ne yapacağınızı bilememekten kaynaklanmıyor. Kahvenin yanında ikram edilen o kurabiyeleri yememeniz gerektiğini, markette alışveriş yaparken -bisküvi reyonunu pas geçmeniz gerektiğini, akşam geç saatte yemek yememeniz gerektiğini biliyorsunuz. Aslında sağlıklı beslenmenin faydalarını hepimiz biliyoruz ancak bunları bilmek kötü beslenme alışkanlıklarından vazgeçmek için yeterli değil. “Ne yapmamam gerektiğini ve bunun aslında çok basit olduğunu biliyorum. Ama neden vazgeçemiyorum?” cümlelerini herkes hayatında en azından birkaç kere kendi kendine tekrarlıyor.

yeterli değil
Bazen bir şeyi değiştirmek için motivasyon yeterli olmayabilir. Motivasyonun sizi hedeflerinize ulaştırmasını beklerseniz, çok uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Hedeflere ulaşabilme veya ulaşamama konusunda pek çok şeyin etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Bu etkilerin bazıları gözle görebilir, duyabilir, hissedebilirsiniz. Bazılarını ise fark etmek pek de kolay olmayabilir.

Durumu kendi lehinize çevirin
Kendinizi bir halat çekme yarışında düşünün. Bir tarafta tek başınıza siz varsınız, diğer tarafta ise dünyanın en güçlü insanlarından oluşan bir grup var. Bu mücadeleyi kimin kazanacağını tahmin etmek pek zor değil. Ancak söz konusu insanı baştan çıkaran, cezbeden şeyler olduğunda sonucu hemen tahmin etmeye çalışmayın. Çevrenizdeki cezbedici unsurların, dürtülerin size karşı değil sizin için mücadele ettiğini düşünebilirsiniz. Böyle düşünerek, durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Bunun için bazı ufak stratejileri uygulamaya geçirmeniz lazım. İşte motivasyonunuz azaldığında ilerlemeye devam etmek için uygulayabileceğiniz 4 strateji:

1. Ejderhadan kaçınmak mümkünken neden onu öldürüyorsunuz?

Eğer sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye çalışırken, önünden geçtiğiniz çikolata makinesi sizi çok cezbediyorsa, o zaman siz de onun önünden yürümemeyi deneyebilirsiniz. Kendinize yeni bir rota oluşturabilirsiniz. Eğer mutfakta en sık kullandığınız dolapta çikolata duruyorsa, dolabın daha yüksek bir rafına kaldırabilirsiniz. Kısacası, hedefinizle dürtüleriniz arasına ufak bir bariyer koyarak istediğiniz şeyden kaçınabilirsiniz. Ne kadar çok bariyer koyarsanız, hedefinize ulaşmanız o kadar kolay olur.

2. Başarısızlığı neredeyse imkansız hale getirin

Çikolata makinesinin önünden geçmekten başka bir seçeneğiniz yoksa ne yapmalısınız? Bu sefer kendinize bir başka bariyer koyabilirsiniz. Örneğin çikolatayı almak için ihtiyacınız olan parayı, çantanızın en ulaşılmaz noktasına koyabilirsiniz. O makinede geçerli olan kartınızı evde bırakabilirsiniz.

3. Doğru zamanda doğru kararlar verin

“Asla aç olduğunuzda alışverişe gitmeyin” cümlesinin altında yatan çok sağlam gerekçeler var. Açken alışverişe gittiğinizde, hem ruhunuzu hem de midenizi doyurmaya çalışırken yanlış kararlar verme riskiniz artabilir. Düşünün ki sabah yeni uyanmışsınız, karnınız çok aç ve önünüze konan her şeyi yiyebilirsiniz. Böyle bir durumda rasyonel kararlar veremeyebilirsiniz. Eğer bir konuda rasyonel kararlar vermek istiyorsanız, zihinsel açıdan doğru zamanı yakalamalısınız.

4. Hesap verebilir olun

Hesap verebilir olmak, söylediklerinizle yaptıklarınız arasındaki boşluğu kapatmanızı sağlar. Kendi kendinize hesap verebilir olmak için birkaç ipucu var:

Başkalarıyla paylaşın: Bazıları hedeflerini başkalarına söylediği zaman, bu hedefe daha bağlı olur. Bazıları ise hedeflerini kendine saklamayı sever. Siz hangi gruptansınız?

O düşünceye kilitlenin: yapmak istiyorsanız bir seferlik egzersiz programı almak yerine, paket program alın. Paketinizdeki egzersiz saatlerini kaçırmamak için kendinizi daha fazla zorlayabilirsiniz.

Aynı hedefi paylaşan insanlarla birlikte çalışın: Sizinle aynı hedefi paylaşan insanlarla birlikte çalışırsanız, onlara karşı hesap verme zorunluluğu da hissedersiniz. Bu da daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilir.

Kısacası, bir konuda motive olmak için beklemek boş bir dilek dilemekten farksız. Bunun yerine motivasyonunuz azaldığında veya olmadığında ilerlemenizi sağlayacak stratejiler geliştirmeli ve bu stratejilere bağlı kalarak ilerlemelisiniz.

Kaynaklar:
Greatist
MyBodyTutor
Addicted2Success

You may also like...