Kölelik ve Çocuk İşçiler

Pakistan’ın en fakir yerlerinden biri olan Mudrike’de 1983 yılında doğan Iqbal Masih, 4 yaşına geldiğinde ülkedeki diğer çocuklar gibi 600 rupi (16 dolar) bedelle bir halı dokuma fabrikasına işçi olarak satıldı.Pakistan’ın en fakir yerlerinden biri olan Mudrike’de 1983 yılında doğan Iqbal Masih, 4 yaşına geldiğinde ülkedeki diğer çocuklar gibi 600 rupi (16 dolar) bedelle bir halı dokuma fabrikasına işçi olarak satıldı.

Pakistan’ın en fakir yerlerinden biri olan Mudrike’de 1983 yılında doğan Iqbal Masih, 4 yaşına geldiğinde ülkedeki diğer çocuklar gibi 600 rupi (16 dolar) bedelle bir halı dokuma fabrikasına işçi olarak satıldı.

Haftanın tüm günleri 14 saat çalışan Iqbal, 10 yaşındayken sadece 27 kg ağırlığında idi. Ayrıca 6 yaşındaki bir çocuk gibi görünüyordu dışarıdan.

Çoçuk işçiliğinin yasak olduğunu tesadüfen öğrendi, hemen fabrikadan kaçtı ancak kısa süre içinde polis tarafından yakalandı ve fabrikaya geri gönderildi.

Iqbal, kaderine boyun bükmemekle kararlıydı ve tekrar kaçtı! Ancak bu sefer yanında 3.000 çocuk ile birlikte gitti.

Iqbal Masih; köleliğe ve çoçuk işçiliğine karşı verdiği mücadelede dünya çapında ses getirdi, bu ses getirmeden sonra 1995 yılında bir suikast sonucu 12 yaşındayken katledildi..

O küçük bedenine o koca yüreği nasıl sığdırdın sen, güzel çocuk.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR