Ben Senelerce Uğraştım

Eski zamanlarda bir adam şeytanı bir şişenin içine hapsetmeyi kafasına koymuş. Bunun için yıllarca uğraşmış, bilenlere gitmiş, akıllar almış, bu işi nasıl yapabilirim diye sormadığı bilge, çalmadığı kapı kalmamış. Nihayet sonunda şeytanı bir şişenin içine hapsetmeyi başarmış. Yıllardır verdiği emek ve uğraşın aldığı karşılığın sevinciyle evine dönmüş. Tabi evde bir sevinç bir merak, cebinden şişeyi çıkarıp ocağın üzerindeki yüksekçe rafa koymuş. Hanımına tenbihlemiş “Aman hanım sakın ha, bak yıllarca uğraştım sonunda başardım sakın şişenin ağzını açayım deme”.

Birkaç gün sonra adam evden dışarı çıkacak hanımı onu uğurlarken yine dönüp tenbih ediyor; “Bak sakın şişeyi elleme” diye. Adam gidiyor, merak bu ya, kadında şişeyi alıp incelemeye başlıyor ” bu şeytan şeytan dedikleri nasıl bir şey acaba, dedikleri gibi mi ” diye kendi kendine düşünürken bir anlık gaflet şişenin ağzını açıveriyor ve şeytan hemen dışarı çıkıyor.Oh be, Kadın senin bu kocan var ya yıllardır benim peşimde beni şu şişeye tıkmak için neler yapmadı ki. Ama sen ben bu esaretten kurtardı” deyince, Kadın “Eyvah ben ne yaptım adam o kadar tenbihledi, şimdi bunu mutlaka geri sokmam lazım yoksa adam beni mahvedecek” diye düşünüp harekete geçer.

O kadar şeytan şeytan dedikleri sen misin?”, “Evet benim” “Dedikleri kadar akıllı ve kurmaz mısın?”, “Elbette”, “Hadi canım, herkesi kandırabilirsin ama beni kandıramazsın, hem ben senin ne şeytan olduğuna ne de bu şişeden çıktığına inanmıyorum, bu küçücük şişeye nasıl sığarsın akıl var mantık var,Az önce gözünle görmedin mi şişeden çıktığımı?” “Yok yok beni kandırıp inandıramazsın, bu şişeye sığman mümkün değil”, “tekrar girip çıkayım da gör” “Hadi gir çık ta görelim”. Şeytan tekrar şişeye girince kadın çıkmasına fırsat vermeden hemen tıpasın kapatıp büyük bir “Ohh” çekip rahatlar.

Akşam olup beyi gelince olanı biteni anlatır. Adam şaşkın bir vaziyette dinler ve “Ben senelerce uğraştım, sen iki dakikada hallettin haa, vay be, Valla sizden korkulur”

You may also like...