Kilolu Olanın Beyni Daha Hızlı Yaşlanıyor

Cambridge Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya kilolu olanların canını sıkacak. Kilosu fazla olanların beyni fit akranlarından 10 yıl daha yaşlı görünüyor.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, aşırı kilolu insanların beyinlerinin zayıf akranlarına göre 10 yıl daha yaşlı göründüğünü ortaya çıkardı.

İnsan beyni, bilgiyi ileten kısım olan ak maddeyi zamanla, yani yaşlandıkça doğal olarak kaybediyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Cambridge Üniversitesi'nden bir grup , insan beyninde bilgiyi ileten ve yaşlandıkça azalan ak maddeyi inceledi. Cambridge Yaşlanma ve Nörobilim Merkezi'nde yapılan araştırmaya 20-87 yaşlarındaki 473 denek katıldı. Araştırmada kilonun beyindeki ak madde oranını orta yaştan itibaren etkilediği görüldü. Kilolu olanlarda, ak madde daha hızlı azalıyor. Yani 50 yaşındaki kilolu bir insan, 60 yaşındaki zayıf bir insanla aynı beyin yapısına sahip oluyor.

Kilolu olanın beyni daha hızlı yaşlanıyor
Kilolu olanın beyni daha hızlı yaşlanıyor

YANIT ARAYAN SORULAR

Fakat bu farklılığın beynin işlevlerine nasıl yansıdığı henüz anlaşılamadı. Zira araştırmaya katılan kilolu ve zayıf gruplarda bilgi ve kavrayış açısından fark görülmedi.

Araştırmacılar şimdi kilonun örneğin demans gelişimini etkileyip etkilemediğini görmek için çalışmalarını sürdürmek istiyor.

Ekibin lideri Dr Lisa Ronan, kilonun mu beyni yoksa beynin mi kiloyu etkilediğini de henüz bilmediklerini söyledi.

Çalışmaya katılan bir diğer isim olan Profesör Sadal Farooqi ise kilo kaybı durumunda beyinde kaybolan ak maddenin yeniden oluşup oluşmadığını da ortaya çıkarmak istediklerini belirtiyor.

alıntı:

50'den Sonra Hayat

You may also like...