HAYALİ OLMALI İNSANIN

İnsan bu dünyadaki eşi benzeri olmayan bir incidir, fakat bunun farkına varabilmek ve o inciyi kabuğundan çıkarmaktır asıl mesele. Hiçbir insan dünyaya boş olarak gönderilmez, herkesin birer görevi vardır aslında. Anne olmak, doktor olma, öğretmen olmak, mimar olmak, hırsız olmak, makam sahibi olmak kısacası iyi yada kötü insan olmak. Önemli olan biz hangisi olmak istiyoruz.?

Şu yaşlı dünya, bütün insanları birçok sınavlara tabi tutar ve bu sınavların sonuçları yine bizimle alakalıdır. Başarılı insan peşinden izler bırakır, adını tarihe geçirir. Tarihin asıl malzemesi, kabuğundan ayrılmış bu incilerdir işte, her zaman limitlerini zorlamış, daha iyisi diyerek zirveye yükselmiş kişilerdir.

Başarılı insanların her zaman bir hedefi vardır ve hedeflerinin gerektirdiği kadar cesurdurlar. Kazandıkları bir şeyi kaybetmekten hiçbir zaman korkmazlar. Çünkü onlar başarının tadını almış insanlardır. Düştükleri zaman tekrar ayaklanabileceklerini bilirler. Bu karakterdeki insanlar lider olmak için doğmuşlardır, risk almaktan hiçbir zaman korkmazlar, hatta risk onlar için zor ama zevkli bir oyundur. İnsanların isteyip yapamadıklarını yapar ve kitleler gözünde birer kahraman olurlar.

Bir de uçabilmeyi seven ama kanatlanmaktan korkan insanlar vardır. Bu tür insanlar hep hazırcı konumundadır ”armut piş ağzıma düş” deyimi adeta bu tür insanlar için kullanılır. Her zaman etrafındakilerden nasıl yararlanabilirim düşüncesindedirler.

Karmaşık bir labirent içerisine atılmış, çıkış yolu aramak yerine sürekli yerlerinde sayarlar, risk almaktan ve kaybetmekten korkarlar ve bir o kadar da egoistlerdir. Sürekli şikayet ederler ve hayatları aynı döngüde devam eder. Tek tesellileri ise kendi çokluğundaki kitlelerdir.

Peki siz hangisisiniz? Hangi yaşam tarzını seçmek isterdiniz? Sınırlarınızı zorlayarak bir efsane olmak mı yoksa labirentte kaybolmuş hayat kurbanımı.

Eğer kendinizi değiştirmek istiyorsanız, öncelik olarak bir hayale sahip olmalısınız. Kendinizi bir kuş olarak görün, uçmak için nasıl ki kanatlara ihtiyacımız varsa hayalimizin gerçekleşmesi için tutkuya ihtiyacımız var. Kanatlarımız aslında tutkumuzdur. Daha sonrasında hedefiniz veya hayaliniz ne ise o konuda bilgi donanımı olmanız yani uçmak için yeterli bilgiye sahip olmalısınız ve araştırmalısınız.

En sonuncu ve en güzel hazine ise cesarettir yani kanatlanmak.. Bilgi cesaretin aklıdır, yeteri kadar donanımlı isek artık hayallerimize uçabiliriz demek . Özellikle suçların, hastalıkların, doğa olaylarının arttığı bu zamanda bilge insanlara ihtiyacımız gittikçe artmaktadır. Batı dünyasının elinden kurtulmalı, artık özümüze dönmeliyiz.

You may also like...