Bir Nesil Kaybolup Gitmekte

Eğitime son 15 yılda bina ve materyal olarak müthiş yatırım yapıldı. Ancak iki şey unutuldu. İnsan faktörü ve ahlâk.

Ben teknolojinin sınıflarda internetin akıllı tahtanın olmasından duyarım. Lakin her öğrenci tablet tam bir fiyasko. Kağıt kitap kokusunu koklamayan bilmeyen kitapevlerinin kütüphanelerin yanından geçmeyen bir nesil yetişiyor.

Özgüven diye şımarıklık terbiyesizlik ahlaksızlık diz boyu. Disiplin yaptırımı diye bişey kalmadı. Hem veli hem çocuk okullarda öğretmeni şamar oğlanına çevirdi. Herkes öğretmeni tehdit eder oldu öğrenciler dahil.

147 öğretmen ihbar hattına döndü. Tvlerde dizilerde örnek alınan karakterlerin futbolcuların ağzından küfür eksik olmuyor. İlkokul çocuğu kahvehanede maç izlerken hakeme küfredince veli çocuğuyla gurur duyuyor. Erkekliğin gücü eniyi küfretmekten geçiyor.

Bir öğretmen veliyi okula çağırıp kızınızın etek boyu çok kısa yada eteğini yukarı katlıyor çocukları tahrik ediyor dese veli öğretmene sen benim kızımın bacağına mı bakıyorsun diye tehdit ediyor dövmeye kalkıyor.

İnanın öğretmen olarak toplumda siyasilerin torpiliyle işkurdan okullarda çalışan sezonluk işçiler kadar değerimiz yok. Şuan eğitime maddi olarak büyük paralar yatırıyor devletimiz ama etik ahlak ve değerler kalmadı. Çözüm çok basit.

1– Eğitimde disiplin ve yaptırım geri getirilmeli

2– Özgüven terbiyesizlik değil kendini derste ifade etmek olduğu veli ve öğrenci tarafından bilinmeli bu konuda öğretmene devlet tam yetki vermeli.

3– Tvlerde örnek alınan karakterler küfür ve bel altı şakaları yapan programlar engellenmeli.

4– Hiçbir şey olamazsan öğretmen ol denmemesi için üniversitelerde nicelik yönünden çok mezun değil nitelik yönden donanımlı ama az sayıda kontenjan açılmalı.

Yılda ortalama 50bin öğretmen mezun verip yaklaşık yarısını atayamayarak hem maduriyet hemde işsizlik alanı açılıyor. Şuan atama bekleyen öğretmen sayısı Ülkemizin 25 yıllık öğretmen ihtiyacına denk.

Lütfen artık duyun bu öğretmenlerin sesini. özellikle liselerde sigara içmeyen sevgili ve dost hayatı yaşamayan içki tatmayan öğrenci yok.

Bir nesil akıp gidiyor. Bir baba olarak ve öğretmen olarak hem mesleğimden hem öğrencilerimden hem evladımın geleceğimden kaygılıyım…

(ALINTI)

You may also like...