Zeki İnsanların Mutlu Olamamasının 6 Nedeni

Hiç zeki ve derin düşüncelere dalıp giden bireylerin bir türlü mutlu olamadığını fark ettiniz mi?

Bu insanların sevgilisi, huzurlu bir ailesi, başarılı oldukları bir meslekleri olabilir. Fakat akıllarında sürekli ters giden bir şeyler olduğunu söyleyen, yalnız hissetmelerine neden olan duygu dalgalanmaları vardır. Onları odalarının bir köşesinde üzgün ve cesareti kırılmış bir halde bulabilirsiniz. Ernest Hemingway'in de dediği gibi, “ zeki insanlarda rastladığım en nadir şeylerden biridir.”

Zeki ve düşünceli bireylerin mutluluk kavramına olan uzaklığının 6 nedenini bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

1. Zeki insanlar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürler.

Yüksek IQ'ya sahip bireylerin derin düşüncelere dalıp bulundukları ortamdan kopmaları sık sık rastlanan bir durumdur. Bu onlar için çoğu zaman boğucu bir hale gelir. Özellikle düşünme süreçleri uzadığında ve bu düşünce havuzunda kaybolduklarında kalabalıktan uzaklaşmak isterler.

“Ignorence is bliss.”, yani “Cehalet mutluluktur.” sözünü duymuşsunuzdur. Ne kadar az bilirseniz, o kadar güvende ve mutlu hissedersiniz. İnsanların gerçek yüzünü öğrendiğinizde veya sakladıkları kötü taraflarını fark ettiğinizde dünya başınıza yıkılmış gibi hissedersiniz.

2. Zeki ve aklı başında insanlar yüksek standartlara sahiptirler.

Akıllı insanlar ne istediklerini bilirler ve daha azıyla yetinmek istemezler. Yani elde ettikleri başarılarla memnun olmak onlar için çok zordur. Bu hangi alanda olursa olsun onlar için aynıdır. İlişkiler, aile, vb. hepsi onların hayatında özel bir yere sahiptir.

Zeki İnsanların Mutlu Olamamasının 6 Nedeni

Zeki İnsanların Mutlu Olamamasının 6 Nedeni

3. Kendilerine çok katı davranırlar.

Zeki insanların bir türlü mutluluğu yakalayamamasının ardında yatan bir diğer sebepte, kendilerine çok fazla yüklenmeleridir. Bu konumda bir birey sık sık kendini analiz eder ve her davranışını titiz bir şekilde inceler.

Bazen, sadece yatağınıza uyumak için uzanırsınız ve aniden sizi utandıracak bir anı gelir. Bu uykunuzu kaçırmanıza ve modunuzun düşmesine neden olabilir. Zeki insanlar devamlı geçmişe dönük hatalar ve anıları kafalarında döndürürler. Bu onları negatif bir ruh haline büründürür.

4. Hayal dünyalarında kaybolurlar.

Yüksek IQ sahibi bireyler bir anlam, bir amaç, büyük fırsatlar, yenilikler aramaktan vazgeçmezler. Hayal dünyasında süzülüp giderken, hayal güçleri hayatın zevkli taraflarının tadını çıkarmalarına engel olur. Gerçeklik, hayal dünyalarında olanlarla kıyaslandığında cazip gelmez. Bu sebeple gerçek dünyadan kaçıp hayallerine sığınırlar.

5. Çok derin iletişimler kurmaktan kaçınırlar.

Başkası tarafından anlaşılabilmek bir insanın en büyük tecrübelerinden biridir. Sizinle bir konu hakkında oturup saatlerce konuşabilecek biriyle baş başa kalmak gibisi yoktur. Fakat zeki insanlar bu keyfi çok nadir olarak paylaşabiliyorlar. Pek çoğu kendini anlaşılamamanın verdiği içerisinde buluyor.

Bu durum onların sosyal ortamlarda bulunma isteklerini azaltıyor. Kendini daha da yalnızlaştıran birey mutsuzluğa mahkum olur.

6. Birçok zeki insan psikolojik sorunlarla boğuşur.

Yüksek IQ sahibi bireylerin sosyal anksiyete, bipolar gibi psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskinin fazla olduğu birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Bu yaratıcı bir zekaya ve parlak bir zihne sahip olmanın bir yan etkisi olabilir mi? Filmlerde dahi genellikle yüksek IQ'ya sahip olan insanlar, psikolojik sorunları olan insanlardır. Aynı zamanda psikolojik sorunlar yaşamayan zeki insanların, varoluşsal depresyon yaşama olasılıkları yüksektir. Her şeyi derinlemesine analiz eden, yaşam ve ölüm arasındaki derin manaları anlamlandırmaya çalışan insan, bu arayışlarının sonucunda kendini varoluşsal kriz içerisinde bulabilir.

Ancak bu arayış biçimi bazen sizi yenilenmeye ve hayatınızı değiştirmeye götürebilir.

Benzer motivasyon yazılarını okumak için tıklayınız

You may also like...