Yurt Dışına Gitmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken Altın Kurallar

Küçük bir maceraya atılmak istediniz ve yurt dışında tatil yapmak istiyorsunuz. Dünyanın birbirinden güzel şehirlerinden birinde kısa süreliğine de olsa kafa dağıtmak, eğlenmek istiyorsunuz. Fakat bu güzel hayalinizin zehir olmaması için bilmeniz gereken bazı şeyler var. Planlı ve programlı hareket etmeyip, gideceğiniz yer hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmadan hareket etmek pek de güzel sonuçlar doğurmayabilir. Yurt dışında tatil yapmayı düşünenler için mutlaka bilinmesi gereken altın kuralları bu yazımızda sizler için derledik. Şimdiden iyi eğlenceler…

Yurt Dışına Gitmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken Altın Kurallar  Küçük bir maceraya atılmak istediniz ve yurt dışında tatil yapmak istiyorsunuz. Dünyanın birbirinden güzel şehirlerinden birinde kısa süreliğine de olsa kafa dağıtmak, eğlenmek istiyorsunuz.

Vize

Gideğiniz ülkenin, bulundğunuz ülke için gerekmesi halinde istediği bu izin belgesi çok önemlidir. Her ülkenin dünya üzerinde belirli standartları vardır ve bu kapsamda sizin o ülkeye girişiniz belirli şartlara bağlıdır. Bunları sağlayacak yeterliliğe sahip olup olmadığınız bu süreçte incelenir. Uygun bulunmanız durumunda o ülke için seyahat amacınıza uygun vize türüne sahip olursunuz. Bu sayede ziyaret etmek istediğiniz ülkeye giriş noktasındaki en büyük engellerden birinden kurtulmuş olursunuz.Peki sadece vize yeterli mi?Bir şey daha var…

Gideğiniz ülkenin, bulundğunuz ülke için gerekmesi halinde istediği bu izin belgesi çok önemlidir. Her ülkenin dünya üzerinde belirli standartları vardır ve bu kapsamda sizin o ülkeye girişiniz belirli şartlara bağlıdır.

Pasaport

Seyahat etmek istediğiniz ülke için seyahat amacınıza bağlı olarak almanız gereken önemli bir evraktır. İçeresinde size ait bilgilerin yer aldığı, uluslararası kabul gören bir kimlik belgesidir aslında. Çeşitli türleri vardır. Ziyaret amacınıza uygun bir pasaport, yurtdışı gitmeyi düşünenlerin mutlaka sahip olması gereken bir belgedir.

Pasaport,  Seyahat etmek istediğiniz ülke için seyahat amacınıza bağlı olarak almanız gereken önemli bir evraktır.

Döviz

Vize ve pasaport işlemlerimiz tamamlandı. Bundan sonra dikkat etmemiz gereken işlemler daha basit fakat cebimizden çıkacak paraya değer veriyorsak bir o kadar da önemli. Elinizdeki parayı gitmek isteğiniz ülkenin milli para birimine çevirme işlemini doğrudan veya dolaylı olarak yapmak oldukça önemli. Zira bu işlemi ziyaret etmek istedeğiniz ülkede yapmak yüksek komisyonlara maruz kalıp para kaybetmenize yol açabilir. Bunun için iki yöntem vardır:

  • 1. Bulunduğunuz ülkedeki döviz bürolarından ihtiyacınız olan para türünü, elinizdeki parayı bozdurarak elder edersiniz.
  • 2. İhtiyacınız olan para türünü bulunduğunuz ülkedeki döviz ofisleri temin edemiyorsa bu noktada uluslarası arası kabul gören dolar ve euro gibi para türlerine yönelirsiniz.

İlk madde ile işiniz bittiyse eğer artık döviz ile igili düşünmeniz gereken bir şey yoktur. İşiniz ikinci maddeye kalmışsa bu noktada söylememiz gereken bir kaç şey daha var. Her ne kadar dolar ve euro’dan para çevirme işlemi çoğu dünya ülkesinde yapabileceğiniz basit bir işlem olsada bu çevirme işlemi için komisyon ödersiniz. Cebimizden çıkacak parayı minumum seviyede tutmak için indiğiniz hava limanlarında sizi şehir merkezine götürecek kadar veya o anki ihtiyaçlarınıza yetecek kadar bir parayı çevirmek yeterli olacaktır. Daha sonrasında bu iş için daha düşük komisyon olan dövüz bürolarından para dönüştürme işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Vize ve pasaport işlemlerimiz tamamlandı. Bundan sonra dikkat etmemiz gereken işlemler daha basit fakat cebimizden çıkacak paraya değer veriyorsak bir o kadar da önemli. Elinizdeki parayı gitmek isteğiniz ülkenin milli para birimine çevirme işlemini doğrudan veya dolaylı olarak yapmak oldukça önemli

Konaklama

Elbette gideceğiniz ülkede nerede kalacağınız oldukça önemlidir. Ayrıca bazı ülkeler kontrol noktalarında ülkeyi ziyaret amacınız ve bu amaç doğrultusunda ne kadar kalacağınızı öğrenmek için sizden rezervasyon bilgilerinizi isteyebilir. Aylar öncesinden yapacağınız rezervasyonlar maddi olarak büyük kazançlar sağlamakla beraber olası bu tarz meselelerde başınızın ağrımasını da engelleyecektir.

İletişim

Yurt dışına çıkmadan önce yapmanız gereken bir diğer işlem ise hattınızı yurt dışı kullanımına açmaktır. Akabinde operatörünüzün yurt dışı konuşmaları ve internet kullanımı için nasıl bir ücretlendirme yaptığını öğrenmenizde de fayda var. Bu noktada bütçenizi koruyabilmek adına bulunduğunuz yerdeki varsa ücretsiz Wi-Fi noktalarından Whatsapp, Telegram ve benzeri uygulamalar üzerinden de sevdiklerinizle iletişim kurabilirsiniz.

Yurt dışına çıkmadan önce yapmanız gereken bir diğer işlem ise hattınızı yurt dışı kullanımına açmaktır. Akabinde operatörünüzün yurt dışı konuşmaları ve internet kullanımı için nasıl bir ücretlendirme yaptığını öğrenmenizde de fayda var.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR