Spor Yapmak Ömrü Ortalama 6 Yıl Uzuyor

Spor yapmak genel için olduğu kadar kalp sağlığı için de büyük önem taşıyor. Hatta düzenli ve doğru sporu yapmak ömrü uzatıyor. Ancak hangi sporun yapılacağı kişinin isteğine bağlı olduğu kadar bedeni özellikle de kalbinin durumuna göre değişebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Türker Baran, spor ve kalp sağlığı ilişkisi hakkında bilgi verdi.

Hareketsizlik birçok hastalığa zemin hazırlar. Spor yapan kişiler, yapmayanlara oranla 6 yıl daha uzun yaşamaktadır. Fakat spor yaparken kişiler, fizyolojik sınırlarını zorladığı takdirde bu durum aleyhlerine dönebilir. Bu nedenle sporun tipi çok önemlidir. Spor esnasında kayıpların yüzde 65'i futbol ve basketbol oynarken yaşanır. Atletlerde bu oran hayli düşer. Önemli olan profesyonel hayatta yapılan spor ve amatör olarak yapılan sporlardır. Özellikle okullarda herhangi bir spor takımına alınan çocukların, parklarda spor yapanların ve halı saha maçı yapan amatörlerin mutlaka doktor ünden geçmesi gerekmektedir.

Spor Yapanların Ömrü Ortalama 6 Yıl Uzuyor

Spor Yapmak Ömrü Ortalama 6 Yıl Uzuyor

Hangi sporu yapacağınızı kalbiniz söylesin

Vücudunu geliştirmek için ağır spor yapmayı tercih eden kişiler öncelikle kendi vücutlarını tanımalıdır. İlk olarak doktora gidilmeli ve sağlıklı bir şekilde spor yapmalıdır. Kişinin hangi spora daha uygun olduğunun belirlenmesi çok önemlidir. Kişilere göre spor dallarının uygunluğu da değişmektedir. Çok pahalı ve zahmetli olmayan muayenelerle kişinin hangi spor dalı için uygun olduğu saptanabilmektedir. Efor testi yaptıran bir kişinin ritminden yola çıkarak hangi sporu ne derece ve nasıl yapabileceğini söylemek mümkündür.

Hareket için her fırsatı değerlendirin

Spor salonda ya da sadece dışarıda yapılır gibi kesin kurallar yoktur. Vücut, hareket etmek için dizayn edilmiştir ve her fırsatı zarar vermeden kullanmak gerekmektedir. Arabayı daha az kullanmak, yürümeyi daha fazla tercih etmek önemlidir. Kişi iş yerinde telefon açmak yerine çalışma arkadaşının yanına gidilebilir. Bazı durumlarda sabah erken saatlerde alışveriş merkezlerinde bile yürüyüş yapılabilir.

Haftanın en az 4 günü spor yapılmalı

Haftada 4 gün en az 45 dakika, spor için ideal bir süredir. Ancak yeni başlayan bir kişi için bu program önerilmez. Yeni başlayanlar, haftada 2 gün, 20 dakika spor yapmalı ve yavaşça tempoyu artırmalıdır. Sadece hafta sonu vakti olan kişilerin ise 2 gün boyunca kendine çok yüklenmemesi gerekmektedir. Standart olarak önerilen sporlar; tempolu yürüyüş, bisiklet, hafif tempolu koşu, yüzme ve aerobik egzersizler olarak sıralanmaktadır.

Spor Yapanların Ömrü Ortalama 6 Yıl Uzuyor

Kalp hastası olmanız spor yapmanıza engel değil

Kalp ameliyatı olan ya da kalp rahatsızlığı olan kişiler spor anlamında daha aktiftir. Özellikle hastalık sonrası sağlığa daha dikkat ediyor ve spor yapıyorlar. Çok büyük bozulmalar olmadığı müddetçe kalpte gelişen makul hasarlar çok iyi tolere edilmekte ve normal hayatı etkilememektedir. Kalp yetmezliği de dahil belli kurallara uyarak spor yapmalıdır ve teşvik edilmelidir.

Spor öncesi karbonhidrat, sonrası protein

Spor yapan kişilerin doğru beslenmesi de çok önemlidir. Spor öncesi karbonhidrat bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Örneğin bir muz, elma ya da sandviç yenebilir. Spor sonrası vücudun iyileşmesi ve kendini toparlaması için protein tüketilmelidir.
Sağlıklı spor yapmanın altın kuralları

Koşu veya yürüyüş yapanlar tartan pistleri ve düz yerleri tercih etmelidir.
Ayak ve ayak bileklerindeki sorunları engellemek için spor salonlarındaki yürüme bantlarının kalitesine dikkat edilmelidir.

Spor Yapanların Ömrü Ortalama 6 Yıl UzuyorSpor salonlarının hijyenik ve iyi havalandırılmış olması gerekmektedir.
Çok soğuk, sıcak ve rüzgarlı alanlarda spor yapılmamalıdır.
Rahat kıyafetler ve doğru spor tercih edilmelidir.
Aç karnına ya da yemeğin hemen arkasından yürümek çok tehlikelidir.
Yürüyüşün temposu ve egzersizin sıklığı doktora danışılarak hesaplamalıdır.

alıntı:

50densonrahayat.com

You may also like...