Sosyal Güvence

Yaşlı kadın birgün rahatsızlandı. Devlet memuru oğluyla beraber hastaneye gittiler. Oğlu hasta kayıt işlemleri için sekreterin yanına gitti ve annesinin kimliğini uzatarak “Annemi muayene ettireceğim. Benim sosyal güvencem üzerinden baktırmak için ne yapmam gerekiyor” dedi.  Bu arada kimliği alarak kayıt işlemlerine başlayan kız ;

-Bey efendi annenizin kendi güvencesi var dedi

-Bir yanlışlık olmalı? Annemin sosyal güvencesi yok dedi adam

-Anneniz emekli dolayısıyla zaten sosyal güvencesi var dedi kız

Adam adeta şok olmuştu. Hayatı boyunca hiç köyden dışarı çıkmamış hiç bir sigortalı işte çalışmamış bir kadın nasıl emekli olabilirdi? Mutlaka bir yanlışlık olmalı diye düşündü ve kıza tekrar bakması için ısrarlarına devam etti. Sekreter kız adama kendi ekranını gösterdi. Evet annesi emekli olarak sosyal güvencesi görünüyordu. Hastanedeki işlemlerini tmamladılar. Adam daha sonra durumu öğrenmek için yaptığı araştırmada annesinin çok uzun bir süredir emekli olduğunu ve emekli maaşını İstanbul Bağcılar'daki bir bankamatiktten düzenli olarak çektiği bilgisine ulaştı. Annesiyle birlikte durumun düzeltilmesi için SGK il müdürlüğüne giderek başvuruda bulundu. Görevli memur “Maaşı iptal ettrimeyin ilgili bankaya giderek banka kartımı kaybettim diyerek başvuru yapın ve emekli maaşınızı almaya devam edin” diye söyledi.

Yaşlı kadın “Ben bu devlete bir çivi dahi çakmadım oğlum. O para da tüyü bitmemiş yetimin hakkı var ben o parayı nasıl yerim. Benim tek bir gün bile sigortalı işim olmadı. Onu iptal edin yavrum” dedi.

Daha sonra olayla ilgili yasal takip yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyorum ama bir tarafta devleti türlü dümenlerle hortumlamak için her türlü dümeni çevirenler. Bir tarafta boğazından tek kuruş haram geçmesinden korkanlar.

You may also like...