Sigara Paketinde Neden 20 Tane Sigara Var?

Tütünün sigara şeklinde içimi, nikotini beyindeki reseptörlere hızlı ulaştırdığını biliyormuydunuz. bu nedenle de sigara bağımlılığı kolay başlıyor.

Uzmanlar, bağımlılığın tedavisinin başlamaya oranla daha zor olduğunu ifade ederken, bir pakette 20 sigara olmasının ise tesadüf olmadığını ifade ediyorlar.

Merak edilen soru: Nikotin reseptörlerinin tekrar duyarlı hale gelmesi için ne kadar zaman geçmesi gerekiyor? Bu süre neden bu kadar önemlidir. Bu süreye dikkat edilmediğinde ne gibi bir sorun ile karşı karşıya kalabilirz!

blank

Psikiyatri Uzmanı Dr. Azer Bağırov, bilimsel verilere göre genel popülasyonun yüzde 20’sinin sigara içtiğini belirterek herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı alanlarda sigara kullanımı ve bağımlılığının genel topluma oranla yüksek olduğunu ifade etti ve devam etti;

blank

Açıklamasında önemli detaylar verdi. Bu detaylar hayati değer taşıyıcı niteliğinde! Psikiyatrik tedavi görenlerde sigara kullanım oranı yüksek “Sigara kullanımı psikiyatrik hastalığı olan popülasyonda yüzde 40-50’lere ulaşıyor.

blank

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite, şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı alan hastalarda ise sigara kullanımı yüzde 60-85 oranındadır. Herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı alanlarda sigara kullanımı ve bağımlılığının genel topluma göre belirgin yüksek olduğu aşikârdır.

blank

Ancak psikiyatri polikliniklerine başvuran hastalarda sigara kullanımı detaylı sorgulanıp kayıt altına alınmıyor.

blank

Sigara bağımlıları 45 dakikada bir sigara istiyor Beyindeki nikotin reseptörlerinin nikotinle doyurulması halinde daha fazla nikotin alımının keyif verici etki yapmadığını belirten Dr. Azer Bağırov, bu nedenle bağımlıların genel olarak 45 dakika arayla sigara içtiğine dikkat çekti.

blank

Bir pakette neden 20 sigara var? Başka deyişle daha uzun sigara dalı daha fazla keyiflendirici etki gösteremiyor. Kişinin sigaradan tekrar haz alabilmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekiyor.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR