SENİN ELİNDE KIZIM SENİN ELİNDE

Vakti zamanında akıllı iki kız kardeş varmış, okumayı çok sever, bilgiye açlarmış ve okullarındaki, etraflarından aldıkları bilgi yetersiz olmuş.

Daha çok öğrenmek için yörelerindeki en büyük bilgeye gitmeye, ondan da bilgi almaya karar vermişler. Heyecanla koyulmuşlar yola iki kız kardeş. Varmışlar bilgenin yanına.

Bilge adam kızların sorduğu bütün soruları bilmiş. Kızlar daha fazla bilgi almak için bir süreliğine daha bilgenin yanında kalmaya karar vermişler. Ve daha çok soru sormaya başlamış meraklarını gidermeye çalışmışlar.

Ama sonra bilgenin her sordukları soruyu bilmelerinden canları sıkılmış. “Bilgenin dahi bilemeyeceği bir soru bulalım” demiş birisi. Bir arayış içerisine girmişler.

Kızlardan biri, bilgenin bile bilemeyeceği bir soru buldum diye sevinmiş. Avucumun içine bir kelebek alacağım “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü?” diye bilgeye soracağım, ölü derse kelebeği serbest bırakacağım. Canlı derse, avucumu hafifçe bastıracağım. Tabi kızlar heyecanla bilgenin yanına gitmişler.

Kızlardan biri avucu kapalı bilgeye uzatmış ve sormuş:

– Avucumun içinde bir kelebek var; bilin bakalım canlı mı, ölü mü?

Bilge, kızın gözlerine uzun uzun bakmış ve cevap vermiş:

– Senin elinde kızım senin elinde…

Hayat akarken; iyi veya kötü, güzel veya çirkin, doğru veya yanlış, veya hüzün,  senin elinde…

Kelebek ve Bilge Hikayesi, ı güzel veya çirkin, doğru veya yanlış,  iyi veya kötü olmasının bizim elimizde olduğunu unutturmaması dileğiyle..

You may also like...