O Halde Öbür Tarafa Geç

Espiri yapmaktan hoşlanan çakır keyif bir adam, meyhanenin kapısında durur. İçerde hoşlanmadığı birkaç kişiyi görünce yüksek sesle bağırır:

– Baylar, sağda oturan bir kaç ayı ile solda oturan birkaç maymun hariç, hepinizi saygı ile selamlarım!

İriyarı bir adam sinirli bir şekilde:

– Bana bak ben ayı değilim!

Adam, hiç istifini bozmadan:

– O halde öbür tarafa geç!

Medeniyet Farkı Fıkrası

Gümrük kapısından bir İngiliz, bir Fransız, bir Türk geçmek için bekliyorlarmış. Gümrük görevlileri valizlerini etmeye başlamış. Önce İngiliz'in valizine bakmışlar. İçinden 7 adet don çıkmış. “Niye 7 tane?” diye İngiliz'e sormuşlar. O da “Haftanın yedi gün var. Hepsi için bir tane. Pazartesi, Salı, Çarşamba…” demiş. “Vay be! Helal olsun medeniyete, temizliğe bak adamlardaki.”

Sıra Fransız'ın valizine gelmiş. açmışlar bakmışlar 8 tane don. “7'yi anladık da niye 8?” diye sormuşlar. Fransız “Pazartesi, Salı, Çarşamba… Hergün için bir tane, bir tane de ne olur ne olmaz diye yedek aldım” demiş. “Vay be! Adamlardaki temizliğe medeniyete bak!” demiş görevliler.

Sıra Temel'e gelince açmışlar bakmışlar tam 12 adet don. “Vay be! Ne varsa bizim insanımızda var. Şu medeniyete, şu temizliğe bak!” Sormuşlar “Neden 12 adet?” Bizimki cevap vermiş “Ocak, Şubat, Mart,……”

You may also like...