NAMAZ İBADETİNİN ÖNEMİ

Padişah III.Murat Hz.nin yaşanmış hikayesi…

Bizim padişahlarımız hem iyi bir devlet adamı,hem iyi birer müslümandılar. Aynı zamanda kimi padişahımız şair iken, kimi padişahımız ebru sanatı ile ilgilenirdi.Kimisi Hat ,tezhiple ugraşırken kimiside iyi bir mimardı, kimileri de musiki ile ilgilenirdi. Yani her konuda bize örnek olmuşlardı.

Allah hepsinden razı olsun. Bu padişahlarımızdan bir tanesi de III.Murat Han Hz.leri. Rivayet edilirki(söylenirki) Padişah III.Murat Han, “İbadetin en makbulü vaktinde kılınan namazdır” hadis-i Şeîfince tüm namazlarını Hayatı boyunca vaktinde kılmıştır”.

Biz tüm padişahlarımızı böyle bilir ve bu şekilde kabul ederiz.Çünkü padişahlarımız cihadda (savaş) bile olsa, asla namazlarını kaçırmamış kazaya bırakmamış ender şahsiyetlerdir.

Bir gün padişah III.Murat gecenin bir yarısı zikir çekip Allah(c.c)ı zikredip tesbih ederken kendisine uyku hali gelmiş ve uzun bir zaman uyumuş.Gözlerini açtığında güneş açtığını,sabah olduğunu farketmiş. Dolayısı ile uyanamamış ve Sabah namazını kılamamıştı.

Hayatında bir kez uyanamayıp sabah namazını eda edemediğî için okadar üzülmüş, okadar ağlamış ki, bu durumunu kendi deyimiyle “Gaflet” olarak nitelendirmiş ve hıçkıra hıçkıra ağlayarak yazmaya başlamış :

“Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan” diyerek kendisi padişah bile olsa Dünyanın en önemli şahsiyeti bile olsa “Sizin ibadetiniz olmasa Rabbim size ne diye değer versin” hadisi şerifini aklına getirerek

“Bu dünya fânidir sakın aldanma 
Mağrur olup tac-ı tahta dayanma 
Yedi iklim benim deyu güvenme 
Uyan ey gözlerim gafletten uyan 
Uyan uykusu çok gözlerim uyan”

diyerek 3.kıtada özellikle kendisine ve bizlere çok önemli mesaj vermiştir. Rabbim III.Murat ve diğer padişahlarımızdan razı olsun. Şefaatlerinden bizleri mahrum etmesin. “NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR”.

Namaz müslümanların en önemli ibadetidir. Çünkü bizim inancımıza göre islamiyet haricinde hiç bir dinde günde 5 defa Yaratan Rabbimizin huzuruna çıkılmamaktadır.

Rabbim yaşanmış bu güzel örnekten ders çıkarmayı, Namazı ın her anında aklımızda tutmayı, huşu içinde kılınacak bir vakit namazın bütün güzelliklere bedel olduğunu anlamayı ve hissetmeyi tüm ümmete nasip eylesin…

PAYLAŞMAK GÜZELDİR…

BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

You may also like...