Mutlaka Oynamanız Gereken PS Vita Oyunları

Sony, PSP (Playstation Portable) adlı el oyun konsolunu piyasaya sürdükten sonra kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve çok talep gördü. Böylelikle PSP inanılmaz satış rakamlarına ulaşarak efsaneleşti.

Teknoloji ve oyun sektörü yıllar içerisinde büyük bir değişim ve gelişime uğradıktan sonra Sony boş durmadı, bu kadar çok başarılı bir üründen sonra PS Vita adlı el oyun konsolunu da piyasaya sürdü.

Açıkça söyleyebiliriz ki PS Vita hiçbir zaman beklenen patlamayı yapamadı. PSP konsoluna göre oldukça geliştirilmiş olan bu konsol, PSP gibi başarılı bir ürünün referansı ile piyasaya sürüldüğü halde yeteri kadar başarılı oyun ile desteklenemediği için zamanla kullanıcıların ilgisini kaybetti.

PS Vita için söyleyebileceğimiz en temel şey oyun bakımından çok az sayıda başarılı yapımı içerdiği, fakat bazı yapımlarında gerçekten çok başarılı olduğudur. Bu yazımızda mutlaka oynamanız gereken PS Vita oyunlarını sizler için derledik.

Mutlaka Oynamanız Gereken PS Vita Oyunları
Mutlaka Oynamanız Gereken PS Vita Oyunları

Minecraft PS Vita Edition

Minecraft kelimesi, “mine” ve “craft” yani “maden” ve “işlemek” kelimelerinin oluşturduğu bir kelimedir.

Adından da anlaşılabileceği üzere oyun içinde birçok materyal elde ederek ve bu materyalleri işleyerek yeni malzemeler elde edebileceğiniz üç boyutlu bir açık dünya oyunudur.

Lego dünyası gibi düşünebileceğiniz bu oyun, hayatta kalma ve dilediğinizi özgürce inşa etme temelli inşa modu gibi 2 farklı şekilde oynanabilmektedir.

Minecraft PS Vita Edition
Minecraft PS Vita Edition

Konu araba yarış oyunları olunca Need for Speed ve diğer oyunlar diye rahatlıkla bir ayrım yapabiliriz.

Tıpkı 2005 yılında çıkan Most Wanted oyununda olduğu gibi bu oyunda da etrafta gezinen polisler ve sürekli bir polis takibi söz konusu.

Oyun grafik konusunda sizi tatmin etmeyebilir ama bize ve birçok kullanıcıya göre PS Vita platformunda bulunan en iyi yarış oyunu.

Need for Speed: Most Wanted
Need for Speed: Most Wanted

Dungeon Hunter: Alliance

Gameloft firmasının Dungeon Hunter serisini bilmeyen yoktur. Dungeon Hunter, canavarlar ile savaştığınız bir zindan oyunudur. Birçok kişinin severek oynadığı serinin Dungeon Hunter: Alliance oyununu PS Vita'da oynayabilmeniz mümkün.

Diablo tarzındaki bir hack and slash oyunu olan Dungeon Hunter: Alliance, sadece görevalırken diyalogların bulunduğu ve bolca aksiyon içeren muhteşem bir oyun.

Eğer PS Vita kullanıcısıysanız mutlaka bu oyunu denemelisiniz.

Dungeon Hunter: Alliance
Dungeon Hunter: Alliance

Konu dövüş oyunu olunca bu alanda lider seri tartışmasız Mortal Kombat serisidir. PS Vita'da da oynayabileceğiniz Mortal Kombat oyunu mevcut.

Bu oyun, PS3 için çıkan Mortal Kombat 9 oyununun PS Vita'ya entegre edilmiş halidir. Oyunun grafikleri çıkış zamanına göre ve o zamanın el oyun konsolu teknolojisine göre oldukça iyi.

Mortal Kombat 9 oyunu, PS3 kullanıcıları tarafından çok beğenildi ve Vita için de çok başarılı bir şekilde uyarlanmış.

Eğer ki dövüş oyunlarını seviyorsanız PS Vita'da oynayabileceğiniz en iyi dövüş oyunu kesinlikle Mortal Kombat.

Mortal Kombat
Mortal Kombat

Uncharted: Golden Abyss

Ps Vita çıktıktan sonra satış rakamlarının artmasında büyük bir pay sahibi kesinlikle Uncharted: Golden Abyss oyunudur.

PS3 için çıkan 3 adet exclusive Uncharted oyunu kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve Sony'de bu sebepten ötürü Vita için ona özel olan Golden Abyss adında bir Uncharted oyunu çıkardı.

Hazine avcısı olan Nathan Drake'in maceralarını konu alan oyunda yeni yerleri keşfedecek, düşmanlar ile mücadele edecek ve çok güzel hazırlanmış bulmacaları çözmeye çalışacaksınız.

Golden Abyss oyunu sizler için serinin PS3 ve PS4 için çıkan oyunları kadar büyük bir etki bırakmayacaktır ama bir Uncharted hayranı iseniz mutlaka oynamanız gereken bir oyun.

Uncharted: Golden Abyss
Uncharted: Golden Abyss

Little Big Planet

Little Big Planet seriside tıpkı Uncharted gibi Sony'nin başarılı exclusive oyun serilerinden birisidir. Sony, elinde bulunan bu başarıyı çok güzel kullandı ve PS Vita konsolu için de bir Little Big Planet oyununu kullanıcıların huzuruna çıkardı.

LittleBigPlanet, PS Vita için güzel bir platform oyunu olmuş. Ayrıca PS Vita konsolunun sahibi olduğu teknolojik donanımın yarattığı imkânları da dibine kadar kullanıcılara yansıtan ve değerlendiren bir yapım.

Grafikleri ile bizleri tatmin etmeyi başaran oyun, “Play. Create. Share” yapısı sayesinde de kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni topladı.

Bu oyunu oynarken muhteşem bir hikâye beklemeyin, oyun hikâye açısından zayıf ancak yapımcılarında istediği gibi eğlenceli içerik açısından insanı eğlendiren başarılı bir yapım.

Little Big Planet
Little Big Planet

Eğer ki PS Vita sahibiyseniz kesinlikle Tearaway oyununu en azından bir kere denemiş olmanız gerekiyor. PS Vita için çıkan bu exclusive oyun, PS Vita'yı size dibine kadar yaşatıyor. LittleBigPlanet oyununun yapımcıları tarafından sunulan bu platform oyunu en az LittleBigPlanet kadar iyi.

Tearaway oyununu temel anlamda LittleBigPlanet oyununun 3 boyutlu bir versiyonu gibi düşünebilirsiniz fakat bambaşka bir dünya.

Oyunda cinsiyetine göre iki karakterden birini seçiyorsunuz. Mesaj taşıyıcısı olan karakteriniz ile kâğıttan yapılma dünyada mesajı güneşe ulaştırmak için maceradan maceraya atlıyorsunuz.

Tearaway
Tearaway

You may also like...