Mucizenin Fiyatı

Küçük kardeşi hakkında, anne ve baba­sı­nın ko­nuşmalarını duyduğu zaman yalnızca sekiz yaşındaydı. Kardeşi çok hastaydı ve onu kurtarabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardı. Babası­nın, umutsuz bir biçimde annesine şöyle fısıldadığını duy­muştu: “Yalnızca bir mucize onu kurtarabılır.”

Bu sözleri duyar duymaz, usulca kendi odasına yürüdü. Kumbarasını gizlediği yerden çıkartdı, için­deki paraları yavaşça yere dökerek saymaya baş­la­dı. Sonra hepsini cebine koyarak aceleyle evden çı­kıp, köşedeki eczaneye gitti. Eczacı:

– Ne istiyorsun söyle bakalım, dedi, Sally:

– Kardeşim çok hasta, bir mucize almak istiyorum. Eczacı Sallye'ye bakarak, Anlayamadım, dedi.

– Babam onu ancak bir mucize kurtarabilir dedi, bir mucize kaç paradır, bayım? Eczacı Sally'ye sevgi ve acımayla baktı bu kez:

– Üzgünüm küçük kız, biz burada mucize satmı­yoruz, sana yardımcı olamayacağım.

– Sally o kadar ko­lay vazgeçmek istemedi. Eczacının gözlerinin içi­ne bakarak:

– Karşılığını ödemek için param var benim, ba­na yalnızca fiyatını söylemeniz yeterli, dedi. Bu ara­da Sally ve eczacının yanında bekleyen iyi giyimli bey Sally'ye dönerek:

– Ne tür bir mucize gerekiyor kar­deşin için küçük hanım? diye sordu.

– Bilmiyorum. dedi Sally. Sonra gözlerinden a­şa­ğı süzülen yaşlara aldırmaksızın devam etti:

– Tek bildiğim, o çok hasta ve annem ameliyat ol­­mazsa kurtulamayacağını söyledi. Ailemin de ame­liyat için ödeyebilecekleri paraları yok. Ama ba­bam onu ancak bir mucize kurtarabilir, deyince ben de paramı alıp buraya geldim.

– Ne kadar paran var? diye sordu iyi giyimli a­dam.

– Bir dolar ve onbir sent, dün­ya­da­­ki bütün param bu! dedi Sally.

– Bu iyi bir şans, küçük kardeşini kurtarmak için gerekli olan mucize için yeterli bir para” dedi, iyi giyimli adam. Bir eline parayı aldı, öteki eliyle de Sally' nin elini tutarak:

– Beni yaşadığın yere götürür müsün lütfen? di­ye sordu. Küçük kardeşini ve aileni tanımak istiyorum. dedi.

İyi giyimli adam Dr.Carlton Armstrong'du ve George için gerekli olan ameliyatı yapabilecek ta­nınmış bir cerrahtı. Ameliyat başarıyla sonuçlanmış ve aile hiçbir ödeme yapmamıştı. Hep birlikte içinde evlerine döndükleri zaman yaşadıkları olayların etkisinden kurtulamamışlardı. Anne “Hаlа inanamıyorum. Bu ameliyat bir mucize! Doğrusu ma­­liyeti ne kadardır merak ediyorum” dedi. Sally kendi kendine gülümsedi. O bir mucizenin kaça ma­lolduğunu çok iyi biliyordu. Tam tamına bir dolar ve onbir sent!..

You may also like...