Lütfen Dikkat Dostlarımızla Paylaşalım

İnternetin ülkemizde oldukça yaygınlaşması ile birlikte birçok dolandırıcılık yöntemi de baş göstermeye başladı. Günümüzde birçok kişi WhatsApp ve Instagram uygulamalarında vakit geçirmektedir. Tabii dolandırıcıların da yeni uğrak yeri bu uygulamalar olmuş durumda.

Meşhur WhatsApp Dolandırıcılığına Dikkat!

Telefonunuzdan internette gezinirken veya WhatsApp üzerinden bir mesaj alıyorsunuz. Mesajda, WhatsApp üyeliğinizin kullanım süresinin dolduğu, üyeliğinizi yenilemeniz gerektiği yazmakta. Bu mesaj aslında sahte bir mesaj. Karşınıza çıkan bağlantıdaki WhatsApp bağlantısı resmi bir site değil, çünkü bağlantıya tıkladığınızda bir anda farklı bir tuzak siteye yönlendiriliyorsunuz.

Bu girdiğiniz tuzak sitede sizden kredi kartı bilgileriniz isteniyor. Siz WhatsApp üyeliğinizi yenilediğinizi zannederken kredi kartı bilgileriniz dolandırıcıların eline geçmiş oluyor. Siber güvenlik uzmanları, insanların bu mesajı asla dikkate almamalarını önermekte. Ayrıca unutulmamalıdır ki telefonlarınızda kullandığınız WhatsApp uygulaması tamamen ücretsizdir.

Instagram Üzerinden Dolandırıcılık Yöntemine Dikkat!

Günümüzde birçok kişinin aktif olarak kullandığı Instagram hesabı bulunmakta. Birçoğumuz Instagram üzerinden vakit geçiriyor; arkadaşlarımızın fotoğraflarına bakıyor, eğlenceli sayfaları takip ediyor ve yeri geldiğinde Instagram üzerinden alışveriş yapıyoruz.

Çoğunlukla bayanlar olmaz üzere birçok kişi Instagram üzerinden alışveriş yapmakta; bu satıcıların ismi Instagram üzerinde ‘Butik' olarak adlandırılan satıcılardır. Büyük ve adını duyurmuş birçok butik mağazası mevcut olmakla birlikte, Instagram'a çökmüş dolandırıcıların sayısı da bir hayli fazla. Kendilerini güvenli bir butik olarak tanıtan bu dolandırıcılar sizden önce ödeme yapmanızı ardından ürünü göndereceklerini söylüyor. Ancak tabii ki bu insafsızlar istediğiniz ürünü size göndermiyorlar.

Dostlar, henüz yeni açılmış ve adını sanını duymadığınız bir Instagram satıcısından yani bir butikten alışveriş yapacaksınız asla önceden ödeme yapmayınız ürününüzü mutlaka kargo görevlisi yanında açıp teyit ettikten sonra ödemesini gerçekleştiriniz. Yeni açılmış olan butiklerden alışveriş yaparken kapıda ödeme seçeneğini kullanınız.

Bu yazımızı arkadaşlarınızla ve çevrenizle paylaşın ki kimsenin canı yanmasın dostlar. Bu dolandırıcılara gün yüzü göstermeyelim.

You may also like...