Lütfen Dikkat Bu Konu Önemli Arkadaşlarımızla Paylaşalım

Bize gelen bir mesajı önemli olduğunu düşünerek paylaşmak istedim.  İşte o mesaj;

Merhaba, adım Sinan Ankara'da yaşıyorum. Uzun süredir işsizim ve iş arıyordum. Budan kısa bir süre önce internette iş ilanı gördüm ilanda;

“Yurt içi ve (uluslararası) gemi ve özel yatlarda görev alacak personeller aranmaktadır.

Güverte bölümüne: gemici ve vasıfsız personeller
Restaurant bölümüne: Garson – Komi Aşçı-Aşçı Yardımcısı Aranmakta

Ayrıca gemi adamı cüzdanı olmayan acemi personeller için m.e.b ve denizcilik haberleşme bakanlığı onaylı anlaşmalı kurumumuzda tam teşekküllü gemi adamı yetiştirme kursları düzenlenmektedir. Cüzdan ile ilgili müşteri temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.” şeklinde devam eden ilan gördüm.

Verdikleri bölümünden kendilerine ulaştım. Bana gemici belgem olup olmadığını sordular. Olmadığını öğrenince tuzaklarına düşmüş oldum. Gemi adamlığı cüzdanı almak için 1800 lira para istediler. Bende çevremdeki bir kaç kişiden borç alarak parayı ayaralayıp gönderdim.

Aradan üç ay geçti cüzdanı almak için hala uğraşıyorum. Çeşitli bahanelerle sürekli olarak oyalıyorlar. Kurbanlarını genelde şehir dışından seçiyorlar. Ben dolandırıldım daha fazla kişinin zarar görmemesi için sizlerle paylaşmak istedim.

Daha fazla kişinin bilgilenmesi için lütfen dostlarımızla paylaşalım.

Dipnot: Gemi adamı kimliği almak için yetkili kursların listesi T.C. Ularştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Gemi Adamları Eğitimi Bilgi Sistemi'nde yetkili kursların listesi ve bilgisi bulunmaktadır. Bu listeden ilgili kursun doğruluğunu edebilirsiniz veya Bakanlığın 0312 203 10 00 Numaralı telefonunu arayarak gerekli bilgileri sorabilirsiniz.

You may also like...