KUŞKONMAZ CAMİİ’NİN HİKAYESİ

Gerçek ismi Şemsi Ahmet Paşa Camii. Diğer adıyla “Kuşkonmaz” Camii…

Camiye “Kuşkonmaz” denmesinin sebebi var. Fazlasıyla titiz bir kişi olan Şemsi Ahmet Paşa, Sokullu Mehmet Paşa ile rekabet halindedir. Zaman zaman şakayla karışık atışırlar.

O cami ile ilgili sohbet anında Şemsi Ahmet Paşa, Sokullu’ya ithafen der ki, “Efendim bir cami yaptırmışsınız. Ama kuşlar caminizi kirletmiş pisletmişler.” Sokullu da, “Efendim, Allah’ın yarattığı mahlukattır. Olur böyle şeyler der.” O gün sohbet meclisinde konu kapanır.

O an kapanır ancak, gün gelir Şemsi Ahmet Paşa cami yaptırmak ister. Hatırına ise o sözleri gelir. Şemsi Paşa, “Eyvah” der. “Ne yapacağız?” Çözüm her zamanki gibi Mimar Sinan’dadır. Mimar Sinan’a gider der ki, “Efendim böyle bir cümle ifade ettik. Üzerinde kuşların uçmayacağı bir semt var mıdır?”

Kısa bir araştırmadan sonra kuzey-güney rüzgârlarının kesiştiği noktayı bulur. Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimleri inceler ve camiyi yapmaya karar verir.

“Üsküdar’ın kıyısında kuzey ve güneyden rüzgarların kesiştiği bir noktada dalgalarında hemen kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan sesten kuşların rahatsız olduğu bir köşe var. İşte oraya caminizi inşa edebiliriz” der.

Boğaz’ın kenarında kimi zaman serin, kimi zaman ılık ama hep rüzgar alan, kimi zaman kızgın dalgaların duvarlarını dövdüğü camii işte böyle ortaya çıkar. Kuşkonmaz Camii diğer adıyla Şemsi Ahmet Paşa Camii hala ayakta ve Üsküdar’ın simgelerinden biri

You may also like...