Gayrimenkul Kiralama Arbitrajı ile Yatırım ve Para Kazanma

GAYRİMENKUL SAHİBİ OLMADAN GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPARAK PARA KAZANMA

Birçok insan gayrimenkul yatırımını düşündüğünde genellikle birkaç şeyi varsayarlar.

İlki, gayrimenkul yatırımına başlamak için yüklü bir miktar sermayeye ihtiyaçları olduğudur ve ikincisi ise yüklü bir sermaye kazanmak için birden fazla gayrimenkule sahip olmaları gerektiğini düşünüyorlar ancak kiralama arbitrajı sayesinde bunlara ihtiyaç kalmıyor.

Gayrimenkul sahibi olmak elbette kötü bir şey değil özellikle de günümüz şartlarında ama bahsedeceğim arbitraj modelinde herhangi bir gayrimenkul sahibi olmanıza gerek yoktur.

GAYRİMENKUL SAHİBİ OLMADAN GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPARAK PARA KAZANMA  Kiralama Arbitrajı Nedir?
GAYRİMENKUL SAHİBİ OLMADAN GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPARAK

Kiralama Arbitrajı Nedir?

Öncelikle arbitraj kelimesini açıklayayım. Arbitraj, risksiz bir şekilde kar elde etmek için piyasadaki dengesizlik durumdan faydalanma durumudur.

Yatırım yapacak kişi bir piyasadan aldığı düşük bütçeli ürünü diğer bir piyasada daha yüksek bir fiyata satabilir.

Kiralama arbitrajında ise bu durum benzerdir. Bir yatırımcı gayrimenkulü kiraladıktan sonra çeşitli sitelerde ev arkadaşı başlığı altında evin odalarını kiraya verebilirsiniz.

Benim yaptığım uygulama üzerinden örnek vereceğim sizlere, Ankara'da 3+1 boş daireyi 750 TL ye kiraladım ve içine 5 adet yatak ve gerekli olan temel ev eşyalarını dizdim. Kişi başı 600 TL ye ev arkadaşı ilanı verdim ve 4 yatak da 1 hafta içerisinde doldu.

Aylık gelirim en az 2400 TL oldu giderim ise maksimum kış ayında 1600 TL idi. 800 TL aylık net karım oluyor ve kira vermiyordum.

Bazen evde olmadığım zamanlarda ise Airbnb üzerinden kendi yatağımı günlük veya haftalık olarak da kiraya verdiğim oluyordu. Bu tamamen sizin stratejinize bağlı olan bir yatırım türüdür ve herhangi bir gayrimenkule de sahip olmanız gerekmemektedir.

Kiralama Arbitrajı Yapmak Yasal mı?

Gayrimenkul sahibini önceden bilgilendirerek alt kiralama sözleşmesi yaparak tamamen yasal bir şekilde evinizin odalarını kiraya verebilirsiniz.

Kiralama arbitrajı yabancı ülkelerde oldukça sık kullanılıyor ancak ülkemizde nadir karşılaşılan bir durum o yüzden çoğu ev sahibi durumu tam olarak anlamayabilir ancak pes etmenizi gerektirecek bir durum değil bu.

Ev Sahiplerini Nasıl İkna Edebiliriz?

Müstakil bir konut kiralayacak iseniz gönül rahatlığıyla ev sahibine kar üzerinden pay teklif edebilirsiniz.

Komşular tarafından herhangi bir şikâyet gelme olasılığı daha az olduğundan Airbnb üzerinden daha rahat bir şekilde yabancı uyruklu kişilere günlük veya haftalık olarak kiraya verebilir ve karınızı arttırabilirsiniz.

Birçok ev sahibi için kirasını zamanında almak daha önemli olabiliyor.

Ev sahiplerinin bu konuda güvenini kazanmak için findeks üzerinden kredi puanınızı gösterebilir veya tahliye taahhütnamesi imzalayıp gecikme olduğu zaman evi tahliye edeceğinizi söyleyebilirsiniz.

Kiralama Arbitrajına Nasıl Başlarsınız?

Kiralama Arbitrajı Nedir? Kiralama Arbitrajına Nasıl Başlarsınız?
Kiralama Arbitrajı Nedir? Kiralama Arbitrajına Nasıl Başlarsınız?
  • İşletmenizi Kurun

Eğer tek bir gayrimenkul kiralaması ile başlayacak iseniz işletme kurmanıza gerek yoktur ama birden fazla gayrimenkul kiralama yapacaksanız şahıs firması kurabilirsiniz.

Şahıs firmasını kurmak bir veya iki gününüzü alacaktır. Şahıs firması kurmak hem kolay hem de maliyeti düşüktür.

Genç girişimci şartlarına uyuyorsanız devlet bağ kur ödemenizi 1 sene boyunca sizin yerinize yapmakta ve gelir vergisinden sizi muaf tutmaktadır. Şahıs firması kurduktan sonra ev sahiplerini ikna etmeniz daha kolay hale gelecek ve gayrimenkul portföyünüzü daha çok genişletmenize imkan verecektir.

  • Takım Oluşturun

Muhasebe ve vergi işlerinden anlayan bir arkadaşınız varsa ondan yardım alabilir veya muhasebeci tutabilirsiniz. Kendiniz bu işlerden anlıyorsanız bir muhasebeciye gerek duymazsınız.

  • Pazar Araştırması

Aynı bölgede birden fazla kiralık daire bulunuyor ve çoğu zaman fiyatlar birbirine yakın olmakta.

Ancak sadece fiyat konusunda kendinizi şartlamayın evin odalarının kullanışlı olması sizin için daha önemli alacağınız eşyalar eve uygun gözükmeli ve dışarıdan bakan için kalmaya uygun durmalıdır.

Bir diğer ayrıntı ise evin konumudur. Evin merkezde olması veya en fazla merkeze tek vesait uzaklıkta olması önemlidir. Gelen kişiler uzun dönemde kalsa kısa dönemde kalsa merkezi konumda kalmayı tercih edecektir. Kiralayacağınız daire toplu ulaşıma ve mümkünse şehrinizin turistik yerlerine de yakın olması güzel olacaktır.

Turistik yerlere yakın olan konumlarda kısa dönem kiralama ile özellikle yabancılara olan kiralamalarda daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

  • İlan Paylaşımı

Eşyalarınızı yerleştirdiniz, evin tüm ihtiyaçları tamamlandı ise sıra ev arkadaşı bulmaya geldi. Çeşitli sitelerde her şey dahil fiyat üzerinden ev arkadaşı arayan birçok insan bulabilirsiniz. Bunlar genelde şehir dışından çalışmaya veya okumaya gelen kişiler olmaktadır. Bu kişiler arasından dilediğiniz kişiyle iletişime geçer ve yüz yüze konuşarak anlaşabilirsiniz.

Gayrimenkul Kiralama Arbitrajının Dezavantajları Nelerdir?

Kiralama yaptığınız gayrimenkulde kendiniz kalmıyor iseniz bu dezavantajlar çoğalmaktadır.

Uzun dönem kalmak istediğini söyleyerek haber vermeden çıkan veya parasını geç vermek istediğini söyleyip kirasını hiç vermeden evden ayrılacak kişiler olacaktır.

Eşyalara da isteyerek veya istemeyerek çeşitli zararlar gelme olasılığı yüksektir. Bu gibi durumların önüne geçmek için giriş esnasında bir miktar depozito isteyebilirsiniz.

Bir diğer dezavantaj ise komşulardır.

Çok sık günlük veya haftalık kiraya verdiğinizde eve farklı kişilerin geldiğini gören komşular bu durumdan rahatsızlık duyabilir. O yüzden tavsiyem geneli öğrenci olan bir apartman tercih etmeniz.

Gayrimenkul Kiralama Arbitrajının Dezavantajları Nelerdir?
Gayrimenkul Kiralama Arbitrajının Dezavantajları Nelerdir?

You may also like...