Kendinizi Depresif Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 5 Şey

1. Dans Etmek

Başka hiçbir fiziksel aktivite insanı dans etmekten fazla neşelendiremez. Hatta profesyonel olmanıza bile gerek yok. Sadece kendinizi müziğin akışına bırakın ve istediğiniz gibi dans edin. Bu sayede vücudunuz çok yüksek seviyede hormonu salgılar. Ritmi sürdürme ve müzikle hareket etme sürecinin tamamı bir terapidir. Bilimsel olarak ise bu Parkinson hastalığını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan çeşitli sorunlarını ve diğer problemleri iyileştirmenin parlak bir yöntemi olarak kanıtlanmıştır.

2. Egzersiz yapmak

, bedenimiz için hem fiziksel hem de zihinsel olarak harikalar yaratır. Bilişsel sağlıkla bağlantılı kalp-damar aktivitelerini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda stres giderici hormonlar olan endorfinlerin salınmasına da yardımcı olur. Egzersiz ayrıca, nörojenez adı verilen yeni beyin hücrelerinin büyümesini de uyarır. Kaslarınızı gevşetir ve içeride oluşan tüm öfke ve stres ortadan kaldırılır.

Kendinizi Depresif Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 5 Şey
Kendinizi Depresif Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 5 Şey

3. Seyahat etmek

Lüks veya uzun bir gezi olmak zorunda değil. Bugünün dünyasında seyahat etmek iyi bir zaman dilimini yönetmek açısından zordur. Ancak, önemli olan kendini keşfedebilmektir. Kendinize yakın gördüğünüz herhangi bir yer olabilir. Yalnızca çantanı alıp gitmek istediğin yere yol alman yeterli olacaktır. Yeni deneyimler kendini geliştirmek ve aynı zamanda depresyon tedavisinin de mükemmel bir yoludur.

4. Hayat stilinizi değiştirmek

Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmeniz daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Eğer zararlı yiyecekler tüketiyorsanız, geç saatlerde uyuyorsanız ya da buna benzer davranışlarınız varsa yaşam stilinizi değiştirmenin tam zamanı. Pozitif yönde değişiklikler şart. Meditasyon ve nefes egzersizleri yapmayı deneyerek başlayabilirsiniz. Daha az konserve ve dondurulmuş gıdalar tüketebilirsiniz.

5. Sizi mutlu edecek şeyler yapmak

Depresyon tedavisi kısa sürede olabilecek bir şey değil. Fakat uzun süreçte iyi sonuçlar getirebilecek bir şey. Bu süreçte asıl önemli olan şey, terapistin dediklerine harfiyen uyan, açık fikirli ve sürecin sağlıklı ilerlemesine yardımcı bir birey olabilmekten geçiyor. Depresyonu tedavi etmedeki bu eylemler profesyonel bir yardım alma arayışı içinde olmanız anlamına gelmiyor. Tedavi sizi sıkabilir. Ancak, olayın gidişatını kendi elinize almak istemeniz ve de mutluluğu aramanızda da yanlış bir şey yok. Kalbiniz ne diyorsa onu yapın. Eğer yüksek sesle şarkı söylemek istiyorsanız o zaman bunu yapın. Eğer çılgınlar gibi davranmak, kendinizi salıvermek ya da arkadaşlarınızla takılmak istiyorsanız, o zaman bunu yapın. Kendinizi dinleyin ve bunun sizi mutlu edip etmeyeceğini sorun. Cevap evet ise, o zaman hiçbir şeyin mutluluğunuzdan daha önemli olmadığını bilin. Çünkü kendiniz için iyi olanı yapmanız gerekir. Günün sonunda kendiniz olmanız ve sizin üzerinde başkalarının görüşleri ve kararlarının etkili olmasına izin vermemelisiniz.

alıntı:

Filoji

You may also like...