İkinci El Araçlara Dikkat!

Bursa'da bir vatandaş, geçtiğimiz ay verdiği ilanı satmaktan vazgeçtiği için kaldırdı.

1 ay sonra arkadaşlarının söylemesiyle, aynı ilanın, Karacabey ilçesinde 10 bin TL gibi düşük fiyatla başkası tarafından yayınlandığını öğrendi. Hemen ilanı veren kişiyi aradı.

İlandaki arabanın kendisine ait olduğunu söyleyen ve ilanın kaldırılmasını talep eden vatandaş, “İlanı kaldırmıyorum. İstediğin yere şikayet edebilirsin” cevabıyla karşılaştı.

Ayrıca, Dolandırıcıların arayanlara Karacabey Belediyesi'nde zabıta olarak çalıştığını söyleyerek kapora almaya çalıştı.

İnternet sitesiyle irtibata geçerek ilanı sildiren vatandaş, emniyet güçlerine de haber verdi.

Araç alacağımız zaman dikkat edilecek hususları şöyle sıralayabiliriz;

– Beğendiğimiz aracın şasi ve motor numarasının ruhsatla uyuştuğunu araç bilgilerinin plakasının marka ve modelinin doğru olduğuna bakınız ve emin olunuz.

– Aracın ruhsatındaki ilk tescil tarihinin aracın model yılı ile aynı olduğundan emin olunuz (pert veya ticariden çıkma olmadığına emin olmak için)

– Aracın plaka, şasi no ve motor no sorgusu 5664 üzerinden yapınız.

– Sigortacınız aracılığı ile aracın pert raporu ve ağır hasar kaydı olmadığına ve kaçıncı sahibi olacağınızı öğrenin. Çok fazla el değiştirmiş araçların büyük bir sıkıntıları olabileceğini unutmayınız.

– Uzaktaki satıcıya kesinlikle sanal ortamlardan banka veya ptt havalesi ile kaparo olarak para veya başka zinet değeri olan meta ve menkul göndermeyiniz.

-Almayı düşündüğünüz aracı kesinlikle ve kesinlikle yetkili servisinde veya 2. el ekspertizde muayene ettiriniz ve raporu ile satıcının söylediklerinin tuttuğuna emin olunuz.

-Aracınızı satarken çek senet veya taksit dahil başka ödeme türleri ile satmayın sadece nakit işlem yapınız.

-Noter hariç hiçbir yerde almayı düşündüğünüz araca para veya ödeme yapmayınız.

PAYLAŞALIM HERKES BİLGİLENSİN

Alıntıdır

You may also like...