İki Şey Kaybetmişsiniz

Zenginliğiyle ünlü bir adam lüks bir mağazaya girip kıyafet reyonunun önünde dolaşmaya başlar. Çeşit çeşit elbiselere bakıp denerken elindeki para dolu çantasını da kıyafetlerin arasında unutuverir.

Tam beğendiği kıyafetleri kasaya götürüp ödeme yapacağı sırada, cüzdanını çıkardığında gelir aklına çantası. Korkuyla biranda öyle bir hale bürünür ki, adeta canavarlaşır. Zira çantasının çalındığından şüphelenmektedir.

Tezgahtarlar, temizlik görevlileri, müdür dahil herkesi sıraya dizer ve ve bağırıp çağırarak tehdit etmeye başlar. Hırsızlıkla suçlamaktadır herkesi. Ya çantası gelecektir yada hepsini polise vermekle tehdit eder hepsini.

Davacı olacağını da belirtir. Tabi tüm bunları yaparken de çalışanların tümünü karalayacak ağza alınmayacak onca laf söylemiştir. Herkes işlemediği bir suç yüzünden de olsa adamın tehditlerinden o kadar korkmuştur ki.

Zengin olması, ünlü biri olması tüm bu yaygarayı yapmasına elbette haklı bir sebep değilken adam işi iyice abartıp tüm çalışanların dolaplarına dahi bakar…Yarım saat sonra mağaza çalışanlarından genç bir çocuk elindeki çantayla elbise reyonu tarafından çıkagelir koşarak. Zengin adama çantasını uzatarak,

-“İki şey kaybetmiştiniz birini bulduk efendim der.”

Adam çantasını bulmanın sevinciyle gülerek sorar.

-“Sadece çantam kayıptı. Bulamadığınız başka neyim olabilir ki?”

Adamın yaptığı onca rezilliği umursamaz sırıtmasını biranda buz kestirecek cevabı verir o anda genç adam.

-“İnsanlığınızı…”

Yazar Suat

You may also like...