Hiçbir Şeye Vakit Bulamayanlar İçin Hayatı Farkında Olarak Yaşamanın Formülü

Birçoğumuz büyük şehirlerde, oradan oraya koşuşturarak, hayattaki sorunlarımızla baş etmeye çalışarak günlerimizi geçiriyoruz. Hatta çoğu zaman sadece yemek yemek, giyinmek ve işe gitmek için vakit bulabiliyoruz. Gerçekten de aramızdan kaç kişi yoldan geçerken durup çiçekleri kokluyor, denizin kenarına gittiğinde iyot kokusunu içine çekiyor ve bunun için zaman bulamamaktan yakınıyor? Oysa bilinçli için gününüzün önemli bir kısmını ayırmanız gerekmiyor. Hatta bunun için hiç vakit ayırmanız gerekmiyor.

Yazar Jan Chozen Bays, “Bilinçli farkındalık bedenimizi, kalbimizi ve zihnimizi birleştirir ve dikkatimizi odakladığımız noktada buluşturur” diyor. Bir başka yazar olan Russ Harris ise “Bilinçli olduğumuzda, o sırada yaptığımız şeye tümden kendimizi verebilir, yardımcı olmayan düşüncelerden kurtulabilir ve duygularımızın baskısı olmadan hareket edebiliriz” diyor. Peki birçoğumuz bu meşgul hayatımızda bilinçli farkındalık için nasıl yer açabiliriz?

Bilinçli olarak yürüyün

Yürümek, dünyadaki en rahatlatıcı egzersizlerden biri. Ancak hayattaki meseleleri çok fazla düşünerek, bu rahatlatıcı egzersizi tümden mahvetmek de mümkün. Bunun yerine yürürken etrafınızdaki dünyaya daha bilinçli bir şekilde bakın. Beş duyunuza dikkatinizi verin. Bacaklarınızdaki hareketi, bu hareketin yarattığı hissi düşünün ve böylece meditasyon yapın.

Bilinçli olarak yemek yiyin

Bilinçli olarak yemek yemek, hem zihnimiz hem de bedenimiz için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri. Bilinçli olarak yemek yemeye başladığınızda, yediğiniz yiyeceklerin daha fazla farkına varabilirsiniz. Bu da besinlere, sindirim sürecine şükretmenizi sağlar ve daha sağlıklı beslenmenize vesile olur. Yemek yerken kendinize vakit ayırın ve yediğiniz yiyeceklere odaklanın.

Beklerken meditasyon yapın

İşte size zamandan tasarruf etmek için harika bir öneri: Bir yerde sıra beklerken meditasyon yapın! Bir süreliğine hiçbir şey yapmadan beklemeniz gerekiyorsa, siz de bu kısa sürenin tadını çıkarabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın, nefesinize odaklanın. Topluluk içinde gözlerinizi kapatmak sizi rahatsız ediyorsa, bir noktaya odaklanın ve nefesinizi düşünün. Böylelikle boşa geçen zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Yolda giderken meditasyon yapın

Yolda geçirdiğiniz vakti meditasyon yaparak değerlendirebilirsiniz. Eğer toplu taşımada kendinize yer bulabildiyseniz oturun, gözlerinizi kapatın ya da açık bırakın ve bakışlarınızı 45 derecelik bir açıyla aşağıda doğru yönlendirin. Sadece nefesinize odaklanın.

Hem bedeninizle hem de zihninizle egzersiz yapın

Bazen bedenimiz yaparken, zihnimiz hala başka yerlerde olabiliyor. Oysa bu hataya düşmek yerine fiziksel egzersizi zihniniz için de bir egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken egzersiz sırasında odaklanmanız. Bazı egzersizler bunun için çok uygun ancak ağırlık kaldırma veya rekabetçi takım sporları buna pek uygun olmayabiliyor.

Televizyonu gerçekten izleyin

Ne kadar sıklıkla televizyon izliyorsunuz? Birçoğumuz televizyonu açıyoruz ve o sırada yemek hazırlamaya, ertesi gün iş yerinde yapacaklarımızı düşünmeye, telefonla konuşmaya veya temizlik yapmaya başlıyoruz. Bu da zihinle gerçeklik arasında bir boşluk yaratıyor. Eğer televizyon izliyorsanız, karşısına oturun ve izlediğiniz şeye odaklanın. Bittiğinde de televizyonu kapatın ve kalan işlerinizi yaparken televizyonu kapalı tutun.

Hem bedeninizin hem de zihninizin uzanıp dinlenmesini sağlayın

Uzanmak, bir dinlenme eylemidir. Ancak çoğu zaman uzandığımızda, bedenimizi dinlendirirken zihnimizi hala çalıştırırız. Kaç defa ertesi gün iş yerinde yapacaklarınızla ilgili endişelenmeden yatağa giriyorsunuz? Bedeniniz dinlenmek için uzandığında, zihninizin de uzanmasını sağlayın. Bunu başarmak için zihninizin bedeninize odaklanmasını sağlayın. O sırada dinlenmeye çalışan bedeninize odaklanın. Başınızın tepesinden ayak uçlarınıza kadar bedeninizi düşünün. Dinlenmenin size kendinizi nasıl hissettirdiğine odaklanın.

Dinleyin

İyi bir dinleyiciyi herkes sever. Dinlemek de bir çeşit farkındalık egzersizine dönüşebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, karşınızda konuşan kişiye odaklanmak. Bunu yaparken karşınızdakinin sesiyle, ne söylediğiyle, ne yanıt vermeniz gerektiğiyle ilgili bir yargıda bulunmayın, sadece karşınızdaki kişinin konuşmasının çıkardığı seslere odaklanın.

Çalışırken sadece iş yapın

Dürüst olmak gerekirse, birçoğumuz çalışırken elimizdeki işe yüzde 100 odaklanmıyoruz. Bunun yerine ofisten nasıl çıkacağımızı, o sırada aslında başka bir yerde olmak istediğimizi veya eğlenmek istediğimizi düşünüyoruz. Oysa çalışırken çalışmadığımız zamanların hayalini kurmak, bize hayatı zorlaştırmaktan başka bir şeye yaramıyor. Bunun yerine çalışırken sadece işinize odaklanın. Böylelikle kendinizi mecbur olduğunu bir şeyi yapıyormuş gibi değil, yaptığınız işten keyif aldığınızı hissedebilirsiniz.

Su ısıtıcının sesini dinleyin ve içeceğinizi düşünün

Kendinize bir bardak çay veya kahve hazırlarken bile meditasyon yapabilirsiniz. Su kaynarken ısıtıcıdan çıkan sese odaklanın. Çayınızı veya kahvenizi yaparken geçen süreçleri düşünün. Böylelikle içtiğiniz şeye şükretmeyi, yaşadığınız anda kalmayı öğrenebilirsiniz.

Bilinçli farkındalık için hayatınızdan ödün verip, gününüzün önemli bir vaktini ayırmanız gerekmiyor. Yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yaparken de bilinçli olabilirsiniz. Bu süreçte hayattan aldığınız tatmini, mutluluğu pekiştirebilirsiniz.

Kaynaklar:

PsychCentral

Tinybuddha

You may also like...