HERKES BENİ SEVSİN İSTİYORUM (İyi Çocuk Çekirdek İnancı)

Dün sabah okula geç kaldım. Öğretmenime karşı mahcup duruma düştüm. Öğretmenim geç kaldığım için artık beni sevmeyecek mi? Her zaman ödevime yıldızlı pekiyi verirdi, bugün neden sadece pekiyi verdi? Kesin geç kaldım diye. Ne yapıp ne edip öğretmenim gözüne tekrar girmem gerek. Çünkü ancak başarılı bir öğrenci olursam öğretmenim beni sever. Arkadaşlarım da bugün benimle oyun oynamak istemedi. Oyun oynayalım mı diye ben onlara sordum. Oysa her zaman ilk onlar bana sorardı. Artık başarısız bir öğrenciyim, bu yüzden popülerliğimi kaybettim, arkadaşlarım da beni sevmiyor. Aileme de bunları anlatamam ki, anlatsam da beni anlamazlar, anlatırsam belki ailem de beni sevmez. Onların sevgisini yeniden kazanmam gerekiyor. Her zaman olduğu gibi yine en yüksek notları benim almam gerekiyor. Çünkü ancak o zaman sevilirim. (Özge, iyi çocuk çekirdek inancına sahip, yaş:9)

Yukarıdaki örnekte de olduğu gibi iyi çocuklara kendileri olma şansı hiç verilmemiştir. Bu şansı yakalamak için de hiç uğraşmazlar zaten. Sürekli bir onaylanma ihtiyacı içindedir bu kişi. Annesinden, babasından, öğretmenlerinden, arkadaşlarından, eşinden, sevgilisinden, patronundan onay olma ihtiyacı duyar. 

Özge odaklı iyi çocuk çekirdek inanç kalıbına sahiptir. Diğer kişilerde odak başka noktalar da olabilir, ancak altında yatan temel onaylanma ihtiyacıdır.

Peki Özge 19 yaşına geldiğinde ne mi olacak? Sosyal ortamlarda kendi olamadığı için özgüven eksikliği sorunları yaşayacaktır. 25 yaşına geldiğinde ne mi olacak? Patronunun gözüne girebilmek için hep fazla mesaiye kalan o olacaktır ancak, hak ettiği maaşı alamayan yine o olacaktır. 30 yaşına geldiğinde Özge ne mi olacak? İkili ilişkilerinde ihtiyacı olan sevgiyi hiçbir zaman bulamadığı için düzenli bir ilişkisi olamayacaktır. 40 yaş, 50, 60, vs.. bu şekilde bu kısır döngü hep sürüp gidecektir. Özge'nin onaylanma arzusunun altındaki sevgi ihtiyacı 9 yaşında karşılanmadığı gibi 90 yaşında da karşılanmayacaktır. Çünkü Özge, sevgiyi başkalarının ağzından çıkan sözlere yüklemiştir: Onay alırsam sevilirim, başarılı olursam onay alırım, iyi çocuk olursam herkes beni çok sever. Herkes beni sevsin istiyorum çünkü ancak o zaman mutlu bir insan olurum…

Dolayısıyla bu çekirdek inancın negatif kalıbından ne kadar küçük yaşta kurtulursak o kadar erken düzene girecektir. Daha mutlu daha pozitif bir yaşamımız olacaktır. Peki bu çekirdek inanç kalıbının hiç mi pozitif bir tarafı yoktur? İyi çocuklar, oldukça uyumlu davranan kişilerdir. Sosyal ortamlara kolayca adapte olurlar. Toplumsal yasalara uyarlar. İyi çocuklar, telkinlerle veya diğer psikoterapi yöntemleriyle bu kalıbın negatif özelliklerinin hayatlarına yansımasından kurtulurlar. Olumlu özellikler yine devam eder, yani kötü çocuk olmazlar, yine onlar iyi çocuklardır. Toplumsal yasalara uyan, sosyal ortamlarda yine uyumlu olan ancak gerektiği zaman kolayca hayır da diyebilen ve bunu tamamen kendi olarak başaran, onay alma ihtiyacı duymayan insanlar olurlar.  (Psikolog Eylül Şimşek)

You may also like...