Gizemli Hayalet Gemi Olayı- Kaybolan Gemiler

İnsanlar çok eski tarihlerden bu yana sürekli olarak hareket halindedir ve bir yerden başka bir yere gitmek için bazı taşıtları kullanırlar. Bu taşıtlar hava kara veya deniz taşıtları olabilir. Tabi bu taşıtları kullanırken her zaman her şey pek yolunda gitmeyebilir. Günlük hayatta kazalar olur ve yaralılar hatta ölen insanlar olabilir. Fakat bazen öyle olaylar oluyor ki arkasında bir sır perdesinden başka bir şey bırakmıyor. Mesela kaybolan hayalet gemiler bunlara örnek olarak verilebilir. İşte bu yazımızda size bu garip olaylardan 3 tanesini sunacağız. Bu olaylar Mary Celeste, Octavius ve olayları. Peki, 3 olayı nedir? Nasıl gerçekleşmiştir? Bunlar ve bunlar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Mary Celeste

Tarihler 4 Aralık 1872'yi gösterirken Kaptan David Morehouse kaptanı olduğu Dei Gratai adlı İngiliz gemisinde New York ile Cebelitarık Boğazı arasında seyrederken garip ve başıboş bir gemiyi fark eder. Adamlarına gemiye bakmalarını söyler, kamaranın 6 camı da tahtalarla örtülmüştür. Geminin su almadığı bellidir çünkü elbiseler kuru ve jiletler paslanmamıştır. Yiyecek içecek stokları iyi durumdadır. Masada “Sevgili eşim Fanny…“ diye başlayan bir mektup bulurlar. Gemideki saat bozuk, pusula kırık ve cankurtaran sandalları yoktur ve yerde oyuncak ve kadın elbisesi vardır. Gemide garip kan lekeleri ve kaptanın yatağının altına gizlenmiş kanlı bir kılıç bulurlar. Seyir defteri hariç tüm belgeler kayıptır ve gemi aniden hızlı bir şekilde boşaltılmış gibi durur. En son 24 Kasım tarihinde tutulan seyir defterinde enlem ve boylam bilgileri, ayrıca kaptanın Benjamin Briggs olduğu ve gemide kaptanla beraber eşi, bebekleri ile 7 mürettebat olduğu yazar. Gemi terkedildikten sonra bulunduğu tarihe kadar geçen 10 gün kayıp, ne olduğu bilinmiyor. Bu konu hakkında birçok teori var ve bunlardan biri BBC'ye ait. Teori şöyle, gemideki ekmekler buğday yerine çavdardan yapıldı ve nem ile ekmekler bir tür mantar oluşturdu. Bu ekmekleri yiyen insanlar delirdi ve sandallara binip gemiyi terk ettiler.

Tarihler 4 Aralık 1872'yi gösterirken Kaptan David Morehouse kaptanı olduğu Dei Gratai adlı İngiliz gemisinde New York ile Cebelitarık Boğazı arasında seyrederken garip ve başıboş bir gemiyi fark eder

Octavius

11 Ekim 1975'de Grönland'ın batı kıyılarında balina avcıları tamamen donmuş bir gemi fark eder. Gemiye çıktıklarında tüm mürettebatın donarak öldüğünü görürler. Bazı cesetlerin ise sanki birden donmuş gibi bir hali vardır. Örnek olarak kaptan kabininde günlük yazarken ölmüş olarak bulunmuştur. Günlükteki son sayfa 1762 yılını gösteriyordur. Yani gemi o halde 13 yıl denizlerde kalmıştır.

11 Ekim 1975'de Grönland'ın batı kıyılarında balina avcıları tamamen donmuş bir gemi fark eder. Gemiye çıktıklarında tüm mürettebatın donarak öldüğünü görürler

Mv Joyita

3 Ekim 1955'de yola çıkmaya hazırlanan gemi motor arızası nedeni ile yola çıkamıyordur ancak kaptan tek motorla yola çıkmaya karar verir. Büyük Okyanusa doğru 25 yolcu ve mürettebatla yola çıkar ama gemi ile iletişim kurulamaz. Gemi 5 hafta sonra rotasından 960 kilometre sapmış bir şekilde bulunur. Terkedilmiş haldedir, biraz hasarlı ancak gövdesi sağlam haldedir. Gemideki filikalar, ilk yardım kitabı ve kronometreler ayrıca kargo kayıp haldedir. Ayrıca gemideki insanlar bulunamaz. Bir iddiaya göre gemideki tüm saatler 10.25'de durmuştur. Olaydan sonra geminin lanetli olduğu düşünülmüş ve parçalanıp hurda haline getirilmiştir.

3 Ekim 1955'de yola çıkmaya hazırlanan gemi motor arızası nedeni ile yola çıkamıyordur ancak kaptan tek motorla yola çıkmaya karar verir. Büyük Okyanusa doğru 25 yolcu ve mürettebatla yola çıkar ama gemi ile iletişim kurulamaz.

You may also like...