EN ÇOK KAZANAN YOUTUBERLAR, NE KADAR KAZANIYORLAR

YouTube, içeriği video olan bir web sitesidir. Merkezi San Bruno, ABD Kaliforniya şehrinde bulunur. 3 PayPal çalışanı tarafından 15 Şubat 2005’te kurulmuştur. Kasım 2006 tarihinde ise Google tarafından 1,65 milyar dolara alınmıştır. Google’ın kuruluşlarından biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Site, kullanıcılarına video izleme, yükleme imkanı sunmuştur. Genel olarak müzik klipleri, bloglar, video klipleri, televizyon klipleri, ve eğitim videoları gibi insanların ilgisini çekebilen içerikler paylaşmaktadırlar. Youtube 2014 yılının başında kanalı olup videoları izlenen kişilere belirli ücretler vermeye başladılar. Youtuber, Youtube kanalı açma ve hesap ayarlarından Youtube para kazanma butonunu aktif hale getirdikten sonra yüklediği videolardan ödeme alabilmesi için belli bir kitlenin izlemesi gerekli. Örneğin; 1milyon izlenen videodan 2000 bin ile 20.000 bin Amerikan Doları arası ödeme alabilmektedirler. Ücret videonun konusunun türüne de bağlıdır.

EN ÇOK KAZANAN YOUTUBERLAR, NE KADAR KAZANIYORLAR
YouTube, içeriği video olan bir web sitesidir. Merkezi San Bruno, ABD Kaliforniya şehrinde bulunur. 3 PayPal çalışanı tarafından 15 Şubat 2005'te kurulmuştur. Kasım 2006 tarihinde ise Google tarafından 1,65 milyar dolara alınmıştır.

1. ENES BATUR

Enes Batur Sungurtekin 9 Nisan 1998 ‘de Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Kendisi Altın Kelebek Ödülleri 2017 yılında En İyi YouTuber/Instagrammer kategorisi altında bir ödül verildi. Ödüle layık görülen Enes Batur oldu. Kendisi Youtube Türkiye’nin en popüler Youtuberıdır. Enes Batur’un abone sayısı güncel olarak 14 milyon, aylık geliri ise 26700 – 426700 Dolar olmakla beraber en çok kazanan Youtuberıdır.

Enes Batur Sungurtekin 9 Nisan 1998 ‘de Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Kendisi Altın Kelebek Ödülleri 2017 yılında En İyi YouTuber/Instagrammer kategorisi altında bir ödül verildi. Ödüle layık görülen Enes Batur oldu.

2. ORKUN IŞITMAK

Orkun Işıtmak, 1996 yılında İzmir’de hayata gözlerini açtı. Vali Vecdi Gönül Anadolu Lisesinden mezun oldu. Sonrasında İstanbul Üniversitesi’ni kazandıktan sonra İstanbul’a taşınma kararında bulundu. Daha sonra YouTube kanalı açınca Youtube’a vakit ayırabilmek için eğitimine belirli bir süre ara verdi ve en popüler Youtuberlardan biri oldu. Güncel olarak 7 milyon abonesi bulunmaktadır ve aylık geliri 6200 – 99200 bin dolardır.

Orkun Işıtmak, 1996 yılında İzmir’de hayata gözlerini açtı. Vali Vecdi Gönül Anadolu Lisesinden mezun oldu. Sonrasında İstanbul Üniversitesi’ni kazandıktan sonra İstanbul’a taşınma kararında bulundu

3. REYNMEN

Reynmen lakaplı Yusuf Aktaş, 6 Aralık 1995 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda okumuş ve ilköğretimi orada bitirmiştir. Sonrasında Başakşehir Lisesi’nde okumuş şuanda ise Nişantaşı Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünü okumaktadır. Şu an da popüler bir Youtuber olan Reynmen’in abone sayısı 6 milyonun üstündedir ve aylık alığı maaş ise 8500 – 135800 dolardır.

4. RUHİ ÇENET

Ruhi Çenet, 20 Ekim 1990 da Aydın’da gözlerini açmıştır. Üniversite öğrenimini Hindistan’da almıştır. Sonra ise Türkiye’ye gelip Youtube’da yaptığı eğitici, bilgilendirici içeriklerle insanların ilgisini toplamış ve Youtube’da popüler olmuştur. Güncel abone sayısı 5 milyonun üstünde ve aylık Youtube’dan kazandığı para 2500 – 40000 dolardır.

Ruhi Çenet, 20 Ekim 1990 da Aydın’da gözlerini açmıştır. Üniversite öğrenimini Hindistan’da almıştır.

5. DELİ Mİ NE?

Ali Abdülselam Yılmaz, 1993 yılında Adana’da hayata gözlerini açmıştır, Öğrenimini Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde yapmıştır. Youtube kanalını Nisan 2017 yılında kurmuş ve genelde eğlence ve spor içerikli videolar yapan popüler bir Youtuberdır. Aylık olarak aldığı maaş ise 13.000-17.000 dolardır.

Ali Abdülselam Yılmaz, 1993 yılında Adana’da hayata gözlerini açmıştır, Öğrenimini Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde yapmıştır

6. BAŞAK KARAHAN

3 Ağustos 1998 yılında Antalya’da hayata gözlerini açan Başak Karahan, öğrenimini Akdeniz Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden tamamlamıştır. YouTube da eğlenceli videolar paylaşan Başak Karahan’ın YouTube hesabında 2 milyondan fazla abonesi bulunan popüler bir Youtuberdır. Başak Karahan’ın Youtube’dan kazandığı aylık miktar yaklaşık 1.600-25.000 dolar arasında değişiyor.

3 Ağustos 1998 yılında Antalya’da hayata gözlerini açan Başak Karahan, öğrenimini Akdeniz Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden tamamlamıştır.

7. ARAS KARAFİL

Aras Karafil 1988 yılında İstanbul’da doğmuştur. Öğrenimini Marmara Üniversitesi Grafik Sanatlar’da bitirdi. Youtube kanalında genellikle sosyal deney, kamera şakası ve mizah videoları çeken popüler bir Youtuberdır. Youtube kanalında yaklaşık 1.6 milyon takipçisi vardır ve aylık geliri yaklaşık 2.000-27.000 dolar arasındadır.

Aras Karafil 1988 yılında İstanbul’da doğmuştur. Öğrenimini Marmara Üniversitesi Grafik Sanatlar’da bitird

8. MERYEM CAN

Meryem Can 9 Mart 1995 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açmış ünlü bir Youtuberdır. Öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nde tamamlamıştır. Youtube kanalını 7 Ağustos 2014 tarihinde açmıştır. Kendisi oldukça popüler bir Youtuberdır. Kanal içeriği Vlog, challenge ve kendin yap projelerini ele alan bir kanaldır. Kendisinin şuanda yaklaşık 3.6 milyon abonesi bulunmakta ve aylık kazancı 803-ile 13.000 dolar arasında değişmektedir.

Meryem Can 9 Mart 1995 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açmış ünlü bir Youtuberdır. Öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nde tamamlamıştır

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR