Elma Kokusunu Sever misiniz?

Elma kokusunu sever misiniz? Ya da şöyle sorayım. Hiç elma yerken aslında boğazınızda bir yanma hissettiniz mi?. Hayır mı? O halde size bir olay anlatayım. .

16 Mart 1988 sabahı,elma kokusuyla uyandı Halepçeliler Sevinçle mutfağa yöneldiler önce. Kokunun mutfaktan gelmediğini görünce camlarını açtılar. Baktılar ki koku dışarıdan daha çok hissediliyor,hemen dışarı akın ettiler merak ve heyecanla.

Çıktıklarında gördüler ki herkes aynı merak ve heyecanla dışarı çıkmış. Hızlı hızlı yürümeye başladılar;kokunun kaynağını aramaya başladılar. Gittikçe şiddetlendi elma kokusu. Ama bir yandan da derilerinde bir yanma hissettiler sanki.

Aldırmadılar ve yürümeye devam ettiler. Bu sefer daha hızlı…koşmaya başladı birçoğu. Ancak zamanla o yanma gittikçe şiddetlendi. Koşuyorlardı;ama yanıyorlardı da.

Bu sefer de dönüp eve doğru koşmaya başladılar. Yanma iyice artıyordu. Zamanla derilerinin morarmaya ve büzülmeye başladığını gördüler korkuyla. Bir an önce suya ulaşmalılardı.

Kendil erini can havliyle suya attıklarında ise bedenleri kavruldu bu sefer,asit dolu bir havuza girmişler gibi. Artık ölmüşlerdi,ölümün nereden geldiğini anlayamadan.

Yanarak ölmüşlerdi,üstelik ateşsiz ve dumansızdı bu yanma… Çığlıklarla…bağırışlarla… çağırışlarla…Bir avuç kül oluvermişlerdi aniden,ne olduğunu anlayamadan…

“Saçlarım tutuştu önce Gözlerim yandı,kavruldu Bir avuç kül oluverdim Külüm havaya savruldu. ”

Kimyasal zehir öyle bir şeydir ki;vücudunuza temas ettiği anda yakar sizi,nefes almak için çırpınırsınız;alamaz sınız. Deriniz büzülüp çürür. Yavaş yavaş,acı çeke çeke ölürsünüz. Öyle ki başınıza silahvurularak öldürülmeyi buna tercih edebilirsiniz.

Bu zehir de elma kokuluydu. Güzel kokulu zehir…Zekice planlanmış bir katliamdı. Hedeflerin de çocuklar vardı,geleceği hedeflemişlerdi.

En çok da çocuklar öldü Halepçe'de. Tıpkı diğer katliamlardaki gibi. Yıllar sonra ülkelerine “demokrasi” getirecek olan o uzak memleketteki adamlar,kendi memleketlerindeki o “diktatör”e hediye etmişlerdi bu elma kokulu zehri. Ölmeden önce,ölürken,yanarke n Halepçelilerin attıkları çığlıkları duyamadılar o “özgürlükçü ve demokrat” adamlar. Çünkü o sırada başka ülkelerde başka hayatları mahvetmekle meşgullerdi. Başka soykırım planları vardı.

Onlardı zaten,Hiroşima'da küçük gözlü onlarca küçük çocukları yakan. Onlardı Vietnam'da yüzlercesini. ,binlercesini katleden. Onlardı Ruanda'da 100 gün içinde 800 bin kişinin katledilmesini sessizce destekleyen. Duyamadılar o çığlıkları…

Şimdi Halepçeli çocuklar el ele tutuşmuş Hiroşimalı,Ruandalı, Vietnamlı kardeşleriyle dünyaya barış mesajı veriyorlar,insanlığa sesleniyorlar:

“Çalıyorum kapınızı Teyze,amca bir imza ver Çocuklar ölmesin Şeker de yiyebilsinler. . ”

İdlib'de 04 Nisa'n 2017 de insanlık nefessiz bırakıldı, yakıldı… Hiç bir gazete yarın Arapça başlık atmayacak… Çünkü mazlumlar yalnızdır…

You may also like...