Ekmek Kırıntısı

Bir ailenin televizyonu bozulur ve tamirci çağırırlar. Televizyonun içi açıldığında bir sürü ekmek kırıntısı çıkar.

Kadın, bunu evin küçük yaramaz kızının yaptığını hemen anlar fakat pek çok annenin yapacağı gibi ona kızmak onu cezalandırmak yerine kızını karşısına alır ve neden yaptığını sorar.

Kızın cevabı karşısında gözyaşlarını tutamaz… Meğer küçük kız, televizyonda Afrika`daki aç çocukları gördükçe televizyonun arkasındaki deliklerden onlara ekmek kırıntısı atıyormuş…

İffetli Olun Ki İffet Bulasınız!

Bir şehirde yaşayan namuslu bir aile varmış. Adam kuyumcu, kadın ise ev hanımıymış. birgün kendilerine sürekli Süt getiren sütçü daha önce hiç yapmadığı bir şeyi yapmış ve O gün kadının elini şehvetle tutuvermiş. Kadın tencereyi hemen bırakıvermiş. Sütçünün yaptığına çok üzülmüş. Kocası evine geldiği zaman ağlayarak, söyle bugün ne yaptın ki benim başıma şöyle bir iş geldi” diyerek olanı anlatmış.

Bunun üzerine adam şöyle bir itirafta bulunmuş:

“Evet, hanım özür dilerim. Bugün hiç yapmadığım bir işi yaptım ve bilezik almak isteyen bir kadın, takamıyorum bana yardım et, deyince, bileziği koluna takarken, bunu sanki zor oluyormuş gibi geciktirerek yaptım ki, kolu bir iki saniye daha çok elimde kalsın, diye düşündüm. İşte senin başına gelenin sebebi budur.” demiş.

Sevgili Peygamberimizin (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) şu uyarısının iyi anlanması gerekir:

“Başkalarının hanımlarına iffetli davranın ki sizin hanımlarınız da iffetli ve namuslu olsunlar.”

You may also like...