DÜNYANIN EN İYİ 10 RAPÇİSİ LİSTESİ

AC Rap, müziğin ve seslerin ritmine uyarlanarak söylendiği bir formda bir müzik türüdür. Rap yıllar boyunca birçok değişim geçirmiştir. İlk çıktığı dönemlerde dünya üzerinde çok bir etkisi olmayan rap müziğin, zaman içerisinde oluşturduğu algı dolayısıyla, önde gelen isimleri var olmuştur. Rap piyasasının özellikle ülkemizde gelişmesinden sonra ise rap müziğe olan ilgi dünya çapında artmaya başlamıştır. Bu vesileyle dünyanın en iyi rapçileri kimlerdir? Sorusundan yola çıkarak en iyi rapçiler listesini oluştur.

İŞTE DÜNYANIN EN İYİ RAPÇİLERİ

DÜNYANIN EN İYİ 10 RAPÇİSİ LİSTESİ
DÜNYANIN EN İYİ 10 RAPÇİSİ LİSTESİ

1- Eminem:

Eminem, gerçek adıyla Marshall Bruce Mathers, 17 Ekim 1972'de Missouri, ABD'de doğdu. 19 Mayıs 2009'da, 2004'ten beri ilk albümü olan Relapse'i piyasaya sürdü. Müzik camiasındaki kişilikler ve hayatın içindeki sahtekarlıklar hakkında bir çok ağır söz ürettikten sonra dünyanın en iyi rapcileri arasına girmiştir.

Eminem
Eminem

2- Tupac Skahur:

Tupac Amaru Shakur, New York, Harlem'in mahallerinden birinde 1971'de doğdu. Tupac, 2Pacalypse Now adlı ilk albümünü çıkardı. Rol yeteneği sayesinde Juice adındaki filmde rol alma kararı aldı. 1993 yılında ikinci albümü Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.'ı çıkardı ve böylelikle dünyanın en iyi 10 rapçisi arasına girmiştir

Tupac Amaru Shakur
Tupac Amaru Shakur

3- Jay-Z:

4 Aralık 1969 yılında Brooklyn, New York, ABD'de doğdu Jay-Z; ABD'nin ekonomi anlamında en iyi hip hop sanatçıları ve girişimcilerden birisidir. Finansal ve müzikal başarılarının yanı sıra, bazı rapçilerle olan anlaşmazlıklarıyla da gündem konusu olmaya devam etmektedir.

Jay-Z
Jay-Z

4- Lil Wayne:

Lil Wayne 27 Eylül 1982 yılında New Orleans, Louisiana, ABD'de doğdu B.G.'nin True Story albümünde B.G. ile çalıştı. New Orleans'ın en popüler rapçilerinden Birdman, Soulja Slim, Juvenile gibi rapçilerin kliplerinde oynayarak, onlarla çalışmalarda bulunarak ismini daha iyi duyurmayı başarmış ve dünyanın en iyi rapcileri arasına girmiştir.

Lil Wayne:
Lil Wayne:

5- Dr. Dre:

Andre Romelle Young 18 Şubat 1965 yılında Compton, Kaliforniya, ABD'de doğmuştur müzik kariyerine World Class Wreckin' Cru'nun bir üyesi olarak başladı. 1996'da Death Row'dan grubundan ayrıldı ve kendi şirketi Aftermath Entertainment şirketini kurdu. Bu şirketten 1996'da Dr. Dre Presents the Aftermath isimli bir toplama albüm çıkardı. Ardından 1999'da sonraki yıl Grammy Ödülü'nü kazanmasını sağlayacak olan 2001 albümlerini piyasaya çıkarmış en iyi rapcilerdendir.

Dr. Dre: Andre Romelle Young
Dr. Dre: Andre Romelle Young

6- 50 Cent:

6 Temmuz 1975, South Jamaica, New York, ABD'de doğdu. Rap kariyeri yapmak için uyuşturucu satmayı bıraktı. Get Rich or Die Tryin' ve The Massacre albümleriyle üne kavuştu. Amerika Birleşik Devletleri'nde tam tamına sekiz kez platin plak kazandı. aynı zamanda hip hop grubu G-Unit'in de facto lideri olarak ta bilinir.

50 Cent
50 Cent

7- Snoop Dogg:

Calvin Cordozar Broadus 20 Ekim 1971 Long Beach, Kaliforniya, ABD'de doğdu. Aynı zamanda Grammy Ödülü'ne aday gösterilmiş Amerikalı rap sanatçısıdır. Doggystyle albümünü, 1993 yılında Death Row Records etiketiyle yayımlandı. Doggystyle, tam tamına 4 kez platin plak kazandı ve Who Am I (What's My Name?) ve Gin & Juice gibi hit singleları piyasaya çıkardı.

Snopp Dogg
Snopp Dogg

8- Wiz Khalifa:

Cameron Jibril Thomaz 8 Eylül 1987'de Minot Kuzey Dakota'da doğmuştur. İlk albümünü Show and Prove'u 2006'da çıkarmıştır ve 2007'de Warner Bros Records ile anlaşma imzalamıştır. We Own It ve Hızlı ve Öfkeli serisinin 7. filmine yaptığı “See You Again” şarkıları dünya genelinde milyonlarca tıklanma almış, aylar boyunca trend videolar arasına girmiştir.

9- Ice Cube:

O'Shea Jackson Solemé 15 Haziran, 1969, Los Angeles'da doğmuştur. Rap müziğine lise yıllarında başlamıştır. 1990 yılından beridir solo albümler çıkartmaktadır ve filmlerde oynamaktadır. Son zamanlarda ise çoğunlukla film çalışmalarına ağırlık vermiştir.

Ice Cube
Ice Cube

10- Nas:

Nasir bin Olu Dara Jones 14 Eylül 1973 yılında Brooklyn, New York, ABD'de doğmuştur. Orta okula gittiği dönemlerde okuldan atılmasına rağmen geniş bir edebiyat bilgisi vardır ve bunu şarkı sözlerinde dile getirir. 1994 yılında Columbia Records'tan çıkardığı Illmatic albümü oldukça başarılı bulunmuş ve bir klasik olarak kabul edilmiştir.

NAS: Nasir bin Olu Dara Jone
NAS: Nasir bin Olu Dara Jone

You may also like...