Dana Derisi

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden önce Bizans’a kuzeyden gelebilecek yardımların önlenmesi için Anadolu Hisarının karşısına bir hisar yaptırmak ister. Ancak Bizans’ı da kuşkulandırmak istemez bu yüzden de aklına bir fikir gelir. Bizans İmparatorundan av köşkü yaptırmak için toprak ister.

İmparator aralarındaki barışı bozmamak için elçiyle şöyle bir haber gönderir “Eğer  padişah bir sığır derisinin kapladığı alanı geçmeyecek bir çiftlik yaparsa kabul ederim”. Fatih imparatorun teklifini kabul eder.

Gönderilen sığır derisini ince şeritler halinde dilim dilim kestirir, sonrada şeritleri uç uca birleştirerek geniş bir alanı çevirir. Sınırı belirlenen Rumeli Hisarı kufi yazısıyla “Muhammed” yazacak şekilde yaptırılır.

Bu kadar geniş bir alana hisar yaptırıldığını gören imparator sinirlenir ve elçisiyle  “Barışa aykırı kale yaptırdınız.”diyerek kalenin yıkılmasını ister.

Fatih de elçiyle birlikte şerit haline getirilmiş sığır derisini imparatora gönderir ve “İşte izninizle bir sığır derisi büyüklüğünde bir bina yaptık, fazlasını yaptıysak yıkalım.” der. İmparator bunun üzerine hiçbir şey diyemez ve hisarı kabul etmek zorunda kalır.

You may also like...