Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

çikolatanın faydaları ve zararları

Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Dünyada en çok sevilen ve çok sık tüketilen gıdaların başında gelir . Çikolatanın faydalarından bahsetmek istiyorum. Çikolata yerseniz, ancak miktarı fazla olmamak kaydıyla, sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Kakaoda, beyne daha fazla oksijen sağlayan flavonoid adında bir madde vardır, çikolatadaki bu madde sayesinde yaşlandığınızda çikolata sizi bunaklıktan kurtarabilir. Bitter çikolata, antioksidan olması nedeniyle kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Ayrıca çikolata, damar hastalıklarının tedavisine ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

sütlü çikolata

Birçok araştırmacı, günde 50-70 gram çikolata tüketmenin vücudumuz için sağlıklı olduğunu öne sürüyor. Beyaz çikolata veya sütlü çikolata yiyorsanız günde 25-35 gram çikolata tüketmelisiniz. Çikolata, böbreklerde ve kaslarda tonik bir etkiye neden olur. Bilimsel araştırmalara göre kakao tedirgin olmanızı engeller ve size verir. Bence çikolatanın sağlığa en önemli faydası kalp krizi riskini azaltmasıdır.

Çikolatanın Sağlığa Zararları

Çikolata, yüksek düzeyde yağ içerir. Fazla tüketirseniz vücudunuza zarar verir. Ancak kötü bir şekilde beslenirseniz, örneğin çok fazla yağlı yiyecek tüketirseniz, kilo alırsınız. Çok fazla çikolata yemek vücudunuz için zararlıdır. Çok fazla çikolata tüketmek hem beyin hem de vücut aktivitelerinde bozukluğa neden olur. Kadınlar her gün çikolata yerse, çikolata kadınlarda kemiğin zayıflamasına neden olur. Çikolata çok kalori içeren bir gıdadır. Fındık ve yer fıstıklı çikolata, bitter çikolatadan daha fazla kalori içerir. Doktorlar migren hastası için çikolata yemeyi yasaklıyor çünkü çikolata hem ağrıya neden oluyor hem de ağrıyı artırıyor. Alerjisi olan bir kişi çok fazla çikolata yerse, o zaman bu kişilerde morarma olabilmektedir. Bence çikolatanın en büyük zararı insanları bağımlı yapmasıdır. İnsanlar çikolata yediklerinde mutluluk hormonu olan serotonini salgılarlar. İnsanlar sayesinde daha çok çikolata yemek isterler ve daha sonra insanlar hızla kilo alırlar.

bitter çikolata

Çikolata almak istediğimizde dikkatli olmalıyız. Modifiye edilmiş (içeriği değiştirilmiş) çikolata tüketmek sağlık açısından önemlidir. Modifiye edilmiş çikolataların kalorisi daha düşüktür çünkü kakao yağından yapılırlar. Diğer doymuş yağlarla karşılaştırıldığında kakao yağı 0 daha az kaloriye sahiptir. Ayrıca doymuş yağlar kötü kolesterol içerir ve kanda yüksek kolesterole neden olur. Yani çikolata almak istiyorsanız içeriğine bakmalısınız.

beyaz çikolata

Ebeveynler çocuklarını çikolata tüketmeleri konusunda uyarıyor. Ancak sonuç olarak çikolata bizim için sağlıklıdır. Bu ürün antioksidan özelliktedir, kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Ayrıca çikolata, damar hastalıkları gibi bazı hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Fakat çikolatayı fazla tükettiğimizde kalp hastalıkları ve şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıklarla karşılaşabiliriz. Bence insanlar çikolata tüketme sınırlarını bilirlerse sağlıklarında bir sorun olmaz.

You may also like...