Bu 9 Özelliğe Sahipseniz Kandırılması Gerçekten Zor Bir İnsansınız

Dünya zalimdir ve görünüşü aldatıcı olabilir. Gülümseyen en şeytani niyetleri gizleyebilir.

Dünyadaki birçok insan, başkalarını kendi amaçlarına ulaşmak için manipüle ederek hayatlarını ilerletmeye çalışır. Bazıları bu insanlara daha kolay avlanır. Kolayca manipüle edilip edilemeyeceğinizi öğrenmek için kişiliğinize bakmak çok önemlidir.

1. Harekete Güvenen Aktif Bir Bireysiniz.

Pasif insanlar, çoğunlukla manipülatörlerin entrikalarına kurban gider. Yani daha kolay kandırılırlar.  Ancak, yalnızca düşünmeye yönelik bir eylemi tercih ediyor ve zihninize güveniyorsanız, aynı zamanda hedeflerinizi net bir şekilde kavrayabiliyorsanız, başkalarının sizin arzularınızdan ayırmaları zor olacaktır.

2. Önceliklerinizin Bilincindesiniz.

Kendi önceliklerinizi her şeyin üzerinde tutuyorsunuz ve bu nedenle diğer insanların sizi görüşleri ile etkilemeleri son derece zor. Aslında yaptığınız şey hayatınızı tam anlamıyla kontrol altına almak ve bu son derece farkedilir bir . Çünkü diğer kişilerin ihtiyaç ve sorunlarına göre yardımcı onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi biliyorsunuz fakat bu sorunları ya da görüşleri kendi önceliklerinizin önüne koyarak takıntı haline getirmiyorsunuz.

3. Belirli Çizgileriniz Vardır.

Sınırlarınızı belirlemek ve net bir şekilde ortaya koymak önemlidir. Bir kişinin sizinle ne kadar ileri gidebileceğini belirleyen sınırlarınız vardır. Bu yüzden diğer insanların manipüle ına gelmezsiniz. Manipülatörler çoğu zaman başkalarını ne kadar zorlayabileceklerini görmek ister. Ancak çizgileriniz belli olduğunda karşı taraf durması gereken yerin farkında olur ve ötesine geçemez. Böylelikle sizi etkileme ve kandırma şansı oldukça düşük olacaktır.

4. Saygı İsteyen Birisiniz.

Saygıyla muamele görmeyi hak ettiğinizi düşünüyorsunuz ve birileri size ihanet ettiğinde bunu anlamanız çok zaman almıyor. Başkaları için davranış kuralları koymak, sizin için çok önemlidir. İlişkilerin ancak bu şekilde doğru ilerleyeceğini düşünüyorsunuz. Karşılıklı saygıya verdiğiniz  bu önemden ötürü, başkaları sizin düşüncelerinize saygı duyacak ve bu yönde sizi etkilemeye dahi çalışmayacaktır.

Bu 9 Özelliğe Sahipseniz Kandırılması Gerçekten Zor Bir İnsansınız

Bu 9 Özelliğe Sahipseniz Kandırılması Gerçekten Zor Bir İnsansınız

5. Zorbalığa Karşısınız.

Çevresini manipüle etmek isteyen insanlar, başkalarına zorbalık yapmaktan zevk alan insanlardır ve epeyce insan onlara karşı koyamamaktadır. Ama size karşı hiç şansları yok. Zorbalığa ve kabalığa karşı olduğunuzdan; bu yöndeki tavırları hemen analiz edebiliyorsunuz. Onların etkisine sadece karşı durmuyor; üstesinden de geliyorsunuz. Bu konularda gerçekten oldukça iyisiniz.

6. Kendinizi Gereksiz Yere Suçlamıyorsunuz.

Öz güveni az olan ve gereğinden fazla pişmanlık yaşayan insanlar, başkalarını tarafından kandırılmaya ve manüpile edilmeye daha müsaittirler. Ancak siz pişmanlığın pek sonuç vermediğini biliyorsunuz. Başkalarının taleplerini karşılayamadığı için vicdan azabı çekmek ya da pişmanlık duymak size yersiz geliyor. Evet yer geldiğinde hatalı olduğunu kabul edip özür dilemek önemlidir ancak her hatanızda kendi düşüncelerinizden vazgeçip başkalarının düşünceleri altına girmek doğru değildir.

7. Zamanı Kendi Yararınız İçin Kullanıyorsunuz.

Sizi kışkırtmak son derece zordur. Çünkü buna zaman tanımıyorsunuz. Karşı tarafın sizi kışkırtmak için kullandığı zamanı, siz ondan kurtulmak için kullanıyorsunuz. Son derece zekice bir hareket. Zaman sizin için önemli bir kavram. Bu yüzden bu zamanı sadece kendi adınıza verimli şeyler için kullanmaya özen gösteriyorsunuz. Sizi kandırmaya ya da manipüle etmeye çalışan biriyle münakaşaya girmektense o ortamda öylece hiçbir şey söylemeden ayrılabilecek kadar kendinizden eminsiniz.

8. Görüşlerinizi İfade Etmekten Çekinmiyorsunuz.

Her şeyi açıkça konuşmaktan yanasınız. Ve bunu yaparken başkalarının size nasıl davranacağı konusunda bir korkunuz yok. İletişim hiçbir zaman sizin için bir sorun değil. Konuştuğunuz kadar karşı tarafı da dinleyen birisiniz. Ancak bu karşınızdakinin fikirlerini hemen benimsediğiniz anlamına gelmez. Özgür bir zihne sahip olduğunuzu ifade eder.

9. Reddetmekten Korkmuyorsunuz.

Görüşleriniz hakkında oldukça açık konuşuyorsunuz ve başkaları ile uyuşmadığı takdirde bunu belirtiyorsunuz. Eğer bir şeyleri yapmaktan hoşlanmıyorsanız, ‘hayır' demekte çok tereddüt etmeyin. Hayır diyebilmek kişiliğinizi yükseltir. Aynı zamanda akran, aile ve çevre baskısından etkilenmekten vazgeçersiniz. Size yanlış gelen şeyleri açıkça ortaya koyabildiğiniz için sürü psikolojisine kurban giderek kandırılma şansınız oldukça düşüktür.

Başkalarından ilham almak ile manipüle olmak karıştırılmamalıdır. Manipüle kötü yönde bir etkidir. Sizi geriye iter. İlham ise sizi ileriye götürür… Yani uzun lafın kısası, size ilham vermeye çalışan insanlarla, sizi manüpile etmeye çalışan insanlar arasındaki ayrımı iyi yapmalısınız.

alıntı:filoji

You may also like...