Bu 8 Özelliğe Sahipseniz Dikkat! Sezgisel Güçlere Sahip Bir “Empat” Olabilirsiniz

Empat olarak tabir edilen kimseler insanların vücut diline, ses tonuna, beden hareketlerine dikkat ederek, konuşurken özellikle seçtikleri ve kaçındıkları kelimeleri, yürüttükleri zihinsel mantığı okuyabilen kişilerdir.

Aşağıda sıralı maddeler sıklıkla empat olan kimselerin hayatlarında deneyimlediği şeylerdir. Eğer bu listedeki maddelerin çoğunluğunu sürekli olarak deneyimliyorsanız, bir empat olma ihtimaliniz yüksektir.

Bu 8 Özelliğe Sahipseniz Dikkat! Sezgisel Güçlere Sahip Bir “Empat” Olabilirsiniz

Bu 8 Özelliğe Sahipseniz Dikkat! Sezgisel Güçlere Sahip Bir “Empat” Olabilirsiniz

1. Başkalarının duygu ve düşüncelerini hissetmek ve anlamak

Empat olan kişilerin en belirgin özelliği budur denilebilir. Karşısındaki kişinin neyi, nasıl bir ruh hali ile söylediğini kolaylıkla anlayabilirler.

Karşılarındaki kişi, hiçbir belirti göstermese ve tek kelime etmese dahi, onun kötü hissettiğini, kötü bir modda olduğunu sezebilirler. Çok sevdikleri ve bağ kurdukları kimseler kötü bir durumda ise, kilometrelerce ötede olsalar dahi bunu belli belirsiz hissedebilirler.

2. Biliş yeteneği

Empatların bir diğer belirgin özelliği ise henüz sonuçlanmamış bir olayın sonucunu emin olarak bildikleri durumlardır.

Bu biliş hali çoğunlukla tarifi olmayan yoğun bir hissiyat ya da bazı durumlarda iç ses olarak kendini belli eder.

Aynı şekilde buna benzer olarak karşılarındaki insanın iyi niyetli mi yoksa kötü niyetli mi olduğunu da sezinlemekte hiç zorlanmazlar.

3. Yalanı sezmek

Henüz ortada hiç bir gösterge yokken ve karşısındaki kişi tamamıyla mantık çerçevesinde şeylerden bahsederken bile empat kimseler sezgisel olarak yalan söylendiğini anlayabilirler.

Özellikle yakın ilişkilerinin olduğu ve gündelik olarak görüştükleri kimselerin yalan söylediğini çok ama çok kolay bir şekilde anlarlar.

Empat bir kimseye ısrarcı bir şekilde yalan söylemek büyük bir hatadır çünkü garip bir şekilde bir süre sonra gerçekler tamamı ile kendiliğinden birer birer ortaya çıkacaktır.

4. İnsanların sürekli olarak akıl danışması

Empat kimselerin bir diğer özelliği ise çevrelerince akıl danışılacak kimseler olarak görülmeleridir.

Yaşı, mesleği, tecrübesi farketmeksizin çevrelerinde insanlar garip bir şekilde, özellikle ruhsal problemlerini bu insanlara açıp, akıl danışmak isterler.

Hatta öyle ki, kimi zamanlarda tanımadıkları ya da yeni tanıştıkları insanlar bile bu kimselere özel bir takım problemlerini anlatmakta bir sıkıntı görmezler.

5. Nedensiz olarak güven vermeleri

Empat kişilerde rastlanan en enteresan özelliklerden biri de, ortada bir sebep yokken bile diğer insanların onlara güvenmesidir.

İnsanlar yeni tanışsalar dahi bu kimselere sebebi olmayan bir güven besleyerek sırlarını açabilirler. Ya da diğer insanlar gündelik hayatlarında onlarca insan arasından bu kimselere seçercesine güvenebilirler.

Örnek vermek gerekirse birçok farklı kişinin oturduğu bir mekanda, ya da park benzeri bir yerde, yakın bir yerde işi çıkan ve hemen gidip gelmesi gereken bir kimse, elinde çanta, bavul benzeri bir eşya varsa, onlarca kişinin arasından empat olan kişiyi seçecek ve eşyasını ona emanet etmek isteyecektir.

Bu tamamıyla sezgisel düzeyde gerçekleşen bir eylemdir.

6. Hayvanların onlara ilgi duyması

Birçok insan hayvansever olabilir. Ancak çoğunuzun farkettiği üzere hayvanlar bazı insanların etrafında olmayı daha çok severler.

Örneğin kimseye kendini sevdirmek istemeyen bir kedi adeta seçercesine bu kişilerin kucağına ya da ayağına yatabilir.

Ya da bu kişilerin oturduğu, beklediği yerin etrafına güvercin, kumru, kuş benzeri hayvanlar konarak sanki onlarla oturuyormuşcasına yanlarında bekleyebilir.

Sokak köpeklerinin peşlerine takılarak, evlerine kadar takip ettiği adeta evlerine kadar eşlik ettikleri kişilerde genellikle bu gruptadır.

Bunlar çoğunlukla empat yetenekleri olan kişilerdir ve hayvanlar bu kimselerin etrafında olmayı garip bir şekilde severler.

7. Bebeklerin ve küçük çocukların ilgi duyması

Tıpkı hayvanlarla olan iletişimleri gibi empat kimselerin bebeklerle de farklı bir frekansları mevcuttur. Yabancıların kucağında huysuzlanan bir bebek bu kişilerin kucağında sessizleşebilir, uykuya dalabilir.

Küçük çocuklar ise etrafta birçok kişi olmasına rağmen bu kişilerin peşinde dolanıp, onlarla iletişim kurmak ve oyun oynamak isteyebilirler, diğer yetişkinlere sormadıkları cinsten insanlar, dünya, yaşam hakkında sorular sorarak şaşırtabilirler.

8. Gün içerisinde yalnız kalma ihtiyacı

Etraflarında onları seven insanlar olsa da, bu gruptaki kişiler için gün içerisinde en azından 2-3 saat mutlaka yalnız ve kimseyle iletişim kurmadan geçirilmelidir.

Sürekli olarak diğer insanlarla iletişim halinde olmak onları çok yorar bu yüzden empat kişiler için diğer insanlardan uzak saklı bir dünya olmazsa olmazdır.

Kimi sessizce düşünür, kimi aklını boşaltacağı hobisiyle uğraşır, kimi kitap okur kimi ise tek başına spor yapar.

Ancak her empatın mutlaka sadece kendiyle başbaşa kaldığı 2-3 saatlik bir dilimi vardır ve bu zaman çerçevesinde en yakınlarıyla bile iletişim halinde olmak istemezler.

kaynak: filoji

You may also like...