BARIŞ MANÇO’NUN ŞARKISI SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞANIN GERÇEK HİKAYESİ.

Barış Manço'nun 1979 Yılında meşhur ettiği, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı bir efsane değil bir gerçekmiş. Araştırdım ki hikayesi aynen şöyle. Mehmet Ağa Aslen Karamanlı bir Toprak ağasıyken, Dönemi yetkilileri Mehmet ağayı çağırarak Kıbrıs Girne'de büyük bir arsa vermişler. Karamandaki Bahçelerin gibi Ek, biç, Halka iş ver bizde sana toprak bağışlayalım. Hayvancılık ve Tarımı geliştir derler..

1810-1920 tarihleri arasında yaşamış Karamandan Kıbrıs'a 5 kardeşini de alıp gelmişler. Yörük Türkmen'dir..

Kıbrıs'taki Köyünün adının Göçeri olması, Yörüklerin konar göçer hayatından gelmektedir. Yörükler köyü de derlermiş Göçeri köyüne..

Sarı Çizmeli Mehmet ağa, Devlete söz verdiği gibi Tarımda ve Hayvancılıkta Binlerce kişi çalıştırır, İş verir büyük bir aile olurlar.. 3 bin dönüm toprağı varmış. Kavgalıları barıştırır, bekarları evlendirir, eşyalarını hediye eder, ev verir, en az da bir dönüm toprak bağışlarmış. Fakir fukara bir kahvehaneye, ya da lokantaya gittiğinde para ödemez, yer içer, tüm hesapları Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'ya yazdırırlarmış. Ağa her Cuma namaz öncesi esnafları dolaşır, halkın borçlarını ödermiş. Kendi gibi gönlü de zengin bu ağa malını mülkünü hep başkalarının hesabını ödeyerek harcadığından, yokluk içinde ölmüştür. Torunları hala Girne İli, Dikmen Beldesi, Göçeri Köyünde yaşamaktadır. Kıbrıs'a Gittiğim zaman bu mezarı arayıp buldum. Resim kendi çekimimdir.. Beni çok üzen konu ise, Mezarın sahipsizliği..

Kabri aradığımı taksiciye söyleyince, Öyle bir bakış attı ki anlatamam.. Abi Ben yıllardır burada taksiciyim, böyle bir mezar duymadım dedi.. Gittiğimiz köyde bir amcaya denk geldik ve sorduk. Taksicide kulaklarıyla duydu ve amcada aynen böyle diye doğruladı ve bize mezarı şu karşı tepede diye gösterdi. İşte bu hikayeyi 1971'de Kıbrıs'a gittiğinde duyan ve araştıran Barış Manço Kabri ziyaret eder fakat çok bakımsızdır kabri (1977) Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısını yapar.

Alıntı

You may also like...