Anne sevgiyi temsil eder. Güçlü Anneye sahip olmanın 11 Avantajı

1. Kendi sorunlarını ve problemlerini kendi başlarına halletmeye, çözmeye çalışırlar.

Hatırlayın, kardeşinize “bana su getir” diye bağırdığınızı, anneniz tepkisi de %99 “senin ayağın yok mu?” olmuştu. Ya da tuzu istediniz, “senin elin yok mu?” dediğini anımsadınız mı? Mesaj gayet net aslında, dünya sizin etrafınızda dönmüyor ve kimse sizin hizmetçiniz değil. Kendi işinizi kendiniz görmeyi öğrenmelisiniz.

2. Hatalarını itiraf etme noktasında dürüst olurlar, bunu bir ego meselesi haline getirmezler

Bu tabloyu sen mi kırdın? Halıya yemeği sen mi döktün?, vb. küçükken bu tarz sorularla muhtemelen hepimiz karşılaştık ve yine muhtemelen ilk seferde hep yalan söyledik, suçu kardeşimizin üzerine attık. Ancak bu gibi durumlarda güçlü anneler size hatalarınızı dürüstçe kabul etme ve sorumluluğunu üstlenmeniz gerektiğini öğretirler. Güçlü bir annenin yetiştirdiği çocukları hatalarını dürüst bir şekilde kabul etmelerinden ve sorumluluğundan kaçmamasından anlayabilirsiniz.

3. Güçlü annelerin çocukları kendilerini özel hissederler.

Güçlü anneler çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaz, onlarla yarıştırmazlar her çocuğun kendine özgü özellikleri ve yetenekleri olduğunu bilirler. Çocuklarının kendilerini özel hissetmesini sağlarlar, onları belli kalıplara sokmaya çalışmaz ve kendi hayallerinin peşinden koşmalarını öğütlerler.

4. Hayata dair anlamlı bir amaçları ve bir hedefleri vardır.

Güçlü anneler sadece çocuklarının kendilerini özel hissetmesini, yeteneklerini fark etmelerini ve güçlü yönlerini keşfetmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bunları bir hayat felsefesi, bir amaç, bir hedef haline getirmesinde de yardımcı olur.

5. Hayır demeyi bilirler.

Hepimiz insanları mutlu etmeyi ve onlara kendimizi sevdirmeyi isteriz. Çoğu zaman ya onları kırmamak ya da kendimizi daha çok sevdirmek için hayır diyemeyiz isteklerine. Hayır diyememek belki de günümüzün en büyük sorunlarından biri. Ancak güçlü bir annenin yetiştirdiği bir çocuk yeri geldiğinde “hayır” demeyi bilir. Biri kolayca, çekinmeden hayır diyebiliyorsa bilin ki güçlü bir annesi vardır.

Anne sevgiyi temsil eder. Güçlü Anne'ye sahip olmanın 11 Avantajı

Anne sevgiyi temsil eder. Güçlü Anne'ye sahip olmanın 11 Avantajı

6. Bazen bırakıp gitmek gerektiğini ve bunun bir erdem olduğunun farkındadırlar.

Kendine zarar veren bir ilişkiyi ya da bir işi yürütmeye çalışmak, sevmediği bir işte debelenmek, problemli bir arkadaşlığı devam ettirmek, vs. güçlü anne çocuklarının yapacağı şeyler değildir. Onlar zamanı geldiğinde bırakıp gitmek gerektiğini çok iyi bilirler.

7. Kendilerini asla ezdirmezler.

Uzmanların dediği gibi “insanları, size nasıl davranacakları konusunda eğitebilirsiniz”, güçlü annenin çocukları bunun ilk eğitimini annelerinden almışlardır zaten. Kendilerine saygısızlık yapılmasına asla izin vermezler.

8. Az konuşur çok iş yaparlar:

Birinin gerçekte kim olduğunu öğrenmek istiyorsan söylediklerine değil, hareketlerine bakmalısın derler. Çocuk yaşta, zor yollardan öğretilen bu gerçek büyüdüğünüzde sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Annenize teşekkür edin.

9. Dinlemesini bilirler.

Güçlü anneler çocuklarına her zaman kulak verir onları saçma şeyler söyleseler de ciddiyetle dinlerler ve bunu çocuklarına hissettirirler. Onlara da kendisini dinlemeyi öğretirler. Bu şekilde yetişen bir çocuk karşısındakini dinlemeyi ve anlamaya çalışmayı öğrenir.

10. Ailelerine önem verirler.

Annesinin ona ne kadar değer verdiğini, ona kadar şey kattığını gören bir çocuk aynı şekilde annesine o kadar değer verir. Aile olmanın ne demek olduğunu en çok bu şekilde yetişen çocuklar bilir. Kendi çocukları ve ailesi ile ilgili sorumluluklarını anneleri onlara öğretmiştir.

11. Anneleri, Anneleridir.

Güçlü anneler çocuklarına şunu hissettirirler: Ben senin arkadaşın değilim bu zaten benim görevim de değil, ben senin annenim. Bu güçlü ve kararlı duruş, çocuğun eğitiminde önemli bir parçadır. Çünkü her çocuğun bir sürü arkadaşı olur ama annesi bir tanedir. Bu sorumluluğunun bilincinde olan bir anne, çocuğunun eğitiminde de son derece kararlı bir duruş sergileyecek, onu geleceğe hazırlayacaktır.

You may also like...