Acı Ot – Sarmaşık Otu Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Ege bölgesinde İzmir, Manisa, Aydın'da pazar tezgahlarında Şubat- Nisan aylarında görülen tadı biraz acı olan çok şifalı bitkidir.

Acı Ot – Sarmaşık Otu

Latince ismi İnula olan - Sarmaşık otu kanserin bir çok türüne karşı etkili olduğu Ege Üniversitesi tarafından da doğrulanmıştır.

Tilkişen, Yabani kuşkonmaz adları ile bilinen Acı ot, ağızda acı bir tat bırakması sebebiyle bu adla anılmaktadır. Tadı biraz acı da olsa lezzetli ve şifalı bir ottur. Boylu ve sarmal şeklinde bir yapısı vardır. Uç kısımları koparılarak toplanan sarmaşık otunun uçları taze, alt tarafları taze değildir. Pazarlarda demeti 5 liradan satılan bu şifalı otu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Başlıca iyi geldiği rahatsızlıklar, tansiyonu, kolesterolü ve üreyi düşürmesi ve vücuttaki ödemi atmasıdır.

İlk yediğinizde damakta acı bir tat bırakan acı otu yılda bir kerede olsa mutlaka tüketin.

Sarmaşık otuna asla metal dokundurmayın. Elinizle kırın bıçak dokunmaması gerekir. Pişirirken metal kaşık değil mutlaka tahta kaşık kullanın. Eğer metal kullanırsanız acılık daha çok artar.

Peki bu otu nasıl tüketebiliriz?

Kaynatıp suyunu içebilirsiniz.

Kavurmasını yapabilirsiniz. Acı ot – Sarmaşık otu kavrularak ve üzerine yumurta kırılarak tüketilir. Arzu ederseniz yumurta eklemeyebilirsiniz, fakat yumurtalı daha lezzetli oluyor Daha önce sitemizde Sarmaşık Otu Kavurmasının tarifini sizler ile paylaşmıştık…

Acı ot – Sarmaşık otu Faydaları:

Lösemi başta olmak üzere bir çok kanser türüne iyi gelir. Hastalıklı hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur.

Vücut direncini arttırır.

Mide ve bağırsak hastalıkları için yararlıdır. Ülser şikayetlerini azaltığı bilinmektedir.

İdrarı ve safra salgılarını artırır.

Balgam ve öksürüğe iyi gelir. Göğsü yumuşatır.

Bronşit ve soğuk algınlığına karşı birebir etkili olan Acı ot nefes darlığını giderir.

Vücutta biriken fazla tuzu dışarı atarak vücutta aşırı su toplanmasını önleyerek vücuttan ödem atar.

Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardım eder.

İdrar yolu iltihapları için ve adet zorluğu için yararlıdır.

Bu kadar faydalarından bahsetmişken tarifini vermeden olmaz 🙂

Yumurtalı Sarmaşık Kavurması (Acı Ot Kavurma)

Ege'nin sevilen ve çok şifalı olan Sarmaşık diğer adıyla Acı Ot ilk yediğiniz de çok değişik bir tadı var ama yedikçe alışıyorsunuz.

Acı ot kanserin bir çok türüne iyi gelen bir bitkidir. Latincede adı İnula olan acı otun kansere karşı etkili olduğu Ege Üniversitesi tarafından da doğrulandı.Yumurta kırmadan da yiyebilirsiniz. Kavurduktan sonra içine kırdığımız yumurta ile daha lezzetli oluyor.

Malzemeler:

1 Demet Sarmaşık otu [ Acı ot ]

3 – 4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

1 Büyük Soğan

2 Yumurta

1 Çay Kaşığı Karabiber

Tuz

Yapılışı:

Sarmaşıklar sirkeli tuzlu suya ıslatılıp yıkanır. Çok hırpalanmamalıdır. Süzgece alıp süzülür. Daha sonra en kart yerinden başlayarak el ile kırılır. Bıçak kullanmayın acıtır. Çıt sesi geldikten sonra küçük parçalar halinde kırılır. Zeytinyağı ve yemeklik doğranmış soğan kavrulur. Demir kaşık kullanmayın otu acıtacağı söyleniyor. Kavrulduktan sonra içerisine sarmaşıklar atılıp yumuşayana kadar kavur. Hafif diri kalacak. Daha sonra yumurtası dökülür, karabiber ve tuzu atılır hızlıca karıştırılıp yumurtayı dağıtarak yumurtası pişirilir. Fazla bekletmeden yoğurt ile servis edilir.

Afiyet Olsun…

You may also like...